גידול דרמטי במספר החולים בפסוריאזיס

בשנת 2018 חל גידול דרמטי במספר החולים וכ - 4,890 ישראלים הצטרפו למעגל המתמודדים עם המחלה

תגיות: מחלות
ערוץ 7 , ט"ו בחשון תשע"ט

פסוריאזיס. ארכיון
פסוריאזיס. ארכיון
thinkstock

אגודת הפסוריאזיס הישראלית תציין ביום שני הבא את יום הפסוריאזיס הבינלאומי.

לקראת יום זה מפרסמת האגודה את הנתונים המעודכנים על היקפי המחלה בישראל.

מנתוני אגודת הפסוריאזיס עולה כי נכון להיום חיים בישראל 265,260 חולי פסוריאזיס. בשנה החולפת חל גידול דרמטי במספר החולים וכ - 4,890 תינוקות, ילדים, נשים וגברים ישראלים הצטרפו למעגל המתמודדים עם המחלה. (בתחילת שנת 2017 היו 262,290 חולי פסוריאזיס בישראל ובשנים קודמות היו כ - 240,000).

על פי הערכת אגודת הפסוריאזיס בשנת 2048 צפויה אוכלוסיית חולי הפסוריאזיס בישראל להגיע לכ – 456,000 חולים כפועל יוצא מתחזית הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי בשנת 2048 צפויה אוכלוסיית המדינה להגיע ל- 2.15 מיליון נפש. מנתוני הפדרציה הבינלאומית של אירגוני הפסוריאזיס ה - IFPA, עולה כי נכון להיום בכל רחבי העולם כבר ישנם כ – 125 מיליון איש המתמודדים עם פסוריאזיס.

מחלת הפסוריאזיס, היא מחלה כרונית המתמשכת כל החיים ומתבטאת בנגעים אדומים עם קשקשת על פני הגוף. פסוריאזיס עלולה להופיע בכל גיל ויש לה רקע תורשתי גנטי. בקרב שליש מהחולים קיים סיפור משפחתי של חולה נוסף לרוב אחים, הורים או דודים. בשל המאפיינים החיצוניים של המחלה נאלצים חלק מהחולים להתמודד עם אפליה, נידוי חברתי וסטיגמה לא נכונה שמדובר במחלה מדבקת.

יונה מנטקה קציר, מנכ"לית אגודת הפסוריאזיס הישראלית המתמודדת בעצמה עם המחלה מסרה היום כי, "פסוריאזיס נפוצה באופן יחסי בארץ ובעולם ומופיעה בקרב כ - 3% מהאוכלוסייה בדרגות שונות ובגלל הבושה חלק מהחולים לא פונים לתמיכה ואולי גם לא לעזרה רפואית. מדובר במחלה רב מערכתית. על פי מחקרים, חולי הפסוריאזיס נמצאים בסיכון מוגבר למחלות לב, כלי דם, השמנת יתר וסוכרת במהלך החיים. חלק מהחולים גם מתמודדים עם דלקת מפרקים פסוריאטית הנקראת גם פסוריאזיס ארטריטיס וגורמת לכאבים ונפיחות. אני קוראת לחולים אל תתמודדו לבד עם המחלה. הצטרפו אלינו לאגודה וביחד נוכל להיות חזקים יותר".