כביש 6
כביש 6 צילום: פלאש 90

ח"כ ישראל אייכלר הגיש שאילתא לשר התחבורה ישראל כ"ץ במליאת הכנסת בטענה שהנוסעים בכביש 6 ישלמו בקרוב אגרה כפולה בשל פיצול הזכייניות.

"בימים האחרונים קיבלו ינויי כביש 6 הודעה על הקטע החדש בצפון הארץ שייפתח בקרוב לנהגים מיוקנעם ועד סומך. המקטע החדש יהיה בבעלותה של זכיינית בשם '6 חוצה צפון'", אמר.

לדבריו, כתוצאה מאותו פיצול יוטלו חיובים חדשים על ציבור הנהגים. "עד כה החיוב המקסימלי בכביש היה עד ארבעה מקטעים. מעתה יחוייבו הנוסעים חיובים נוספים על מקטעים בדרך החדשה. בנוסף, לקוחות רבים אינם מודעים לעובדת קיומה של החברה המחזיקה בזכיינות החלק הצפוני - ובשל כך יצברו חיובים נוספים כתוצאה מחשיבה מוטעית כאילו יש להם כבר מנוי לכל הכביש. מדוע לא עושים מנוי כללי לכל כבישי האגרה, כמו בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם, שאיתו אפשר לעבור בכל הכבישים של כל החברות?", שאל.

שר התחבורה השיב כי עמדת המשרד לאגד את החיובים באותו הליך גביה, אך משרד האוצר התעקש ולא הסכים לגביה משותפת בין שתי הזכייניות.

אייכלר פנה למשרד האוצר בדרישה לקבל הבהרות מדוע טובת החברות עולה על טובתם של הנהגים. "יש ליצור מנגנון חיוב כללי על ידי משרד התחבורה שיחלק את האגרה בין החברות. בכך יש לתקן את העוול אחת ולתמיד ולהפוך את כל כבישי האגרה ליחידת חיוב אחת כפי שמקובל ברוב העולם", אמר.