פנקס כיס
פנקס כיס צילום: חותם

אלפי בנות דתיות בכל רחבי הארץ מקבלות בימים אלו זימון ל''צו ראשון'' בלשכות הגיוס, על אף כוונתן להתנדב בשירות לאומי-אזרחי.

רוב רובן של הבנות מצהירות שהן דתיות ומקבלות פטור מטעמי דת על פי החוק, אלא שבשנים האחרונות נקראות מעט מהן לראיון בלשכת הגיוס לאחר שבצה''ל חשדו שאינן שומרות תורה ומצוות.

בנות שחוו את הראיונות הללו מספרות שהקצין המראיין מציג שאלות אישיות על אורח החיים שלהן בנושא שמירת נגיעה, יציאה לחו''ל, עבודה ותחביבים בשעות הפנאי.

בחלק מהמקרים, המכשירים הסלולריים של הבנות נלקחו מהן לצורך חיפוש "תמונות מביכות", והן נשאלו שאלות בקשר למידת הצניעות שלהם ושל בני ובנות משפחותיהן. כמו כן, לעיתים לשכות הגיוס מפעילות חוקרים פרטיים ואמצעי ריגול אחרי הבנות הללו.

בארגון 'חותם' המעניק סיוע משפטי לבנות הדתיות, החליטו להתמודד עם התופעה על ידי חלוקת פנקס אישי לבנות. בפנקס מופיע הסבר מפורט מה מותר ומה אסור ללשכת הגיוס לעשות במהלך החקירה, וכיצד על הבנות להתנהל אל מול החקירות. החוברת מחולקת במאות אולפנות ומוסדות חינוך ותגיע לאלפי בנות ברחבי הארץ.

מנכ"ל ארגון חותם, עמיטל בראלי אמר "במהלך הטיפול שלנו במאות מקרים של זימון לחקירות דת ופסילת פטורים, נחשפנו למערכת המקבלת החלטות שרירותיות, על פי אמות מידה לא ברורות ולא קבילות. ההכרעה הסופית נתונה בידי חוקר שפעמים רבות אינו מבין ואינו מכיר את אורח חייהן של הבנות הדתיות, כשלמרבה הפלא בידו לקבוע מי מהבנות דתיה מספיק ומי לא עומדת בסטנדרטים שהוא עצמו קבע.

''החלטנו להתמודד עם התופעה והתחלנו בחלוקה של חוברת החושפת את שיטות המעקב והחקירות, שלא מביישת שום גוף ביון כזה או אחר, ובמקביל אנו מחלקים פנקס כיס לבנות, המנחה בצורה ברורה למה הן חייבות לענות, מתי להתייצב ואיך להתנהג בתוך חקירת הדת.

''אנו מקווים שהמערכת הצבאית תשים סוף להתנהלות הפוגענית של לשכות הגיוס, החורגת מגבולות הסמכות שהוענקה להם בחוק. נערה המעוניינת לתרום את חלקה למדינה במסגרת השירות הלאומי, כפי שהחוק מאפשר לה, אינה צריכה לעבור מסכת חקירות פולשניות שפוגעת בפרטיותה ומערערת על אמינותה כעבריינית מורשעת", הוסיף בראלי.

תגובת דובר צה״ל: ״ככלל מלש״ביות אשר לומדות במוסד ממלכתי דתי ומגישות הצהרת דת בזמן על פי החוק לא נקראות לראיון. במצבים בהם קיים פער במידע שיש לצה״ל ואו לומדת במוסד חילוני, תזומן לראיון אשר נועד לאימות הצהרתה וקביעת גיוסה או אי גיוסה לצה״ל. מטרת הראיון אינה לכפות גיוס אלה לאמת את הצהרת הדת״.