לוחם גולני באימון
לוחם גולני באימוןצילום: דובר צה"ל

קצין בכיר בזרוע היבשה מגיב הערב (חמישי) להתכתשות בין נציב קבילות החיילים האלוף במיל' יצחק בריק לבין הרמטכל רא"ל גדי איזנקוט באשר למוכנות הצבא למלחמה.

בשיחה עם ערוץ 7 אומר הקצין כי קרא את הדו''ח של נציב קבילות החיילים והופתע ממנו.

''אני רואה את התנופה באימונים וביבשה ואין לזה אח ורע בהיקפים לעומת מדינות אחרות ולעומת המציאות שהיתה כאן עד לפני מספר שנים", אומר הקצין שמעורה היטב בתחום האימונים וההכשרות בצה''ל.

הקצין אינו מבין את המסקנות שאליהן הגיע הנציב בריק, ''החיילים שמתאמנים היום שבעה עשר שבועות ושבעה עשר שבועות נוספים נמצאים בתעסוקה מבצעית, מוכשרים בצורה הטובה ביותר שאפשרית.

''עד לא מכבר היוו האימונים לא יותר משליש הזמן של החייל הסדיר. היום כשמשך זמן האימונים הוא מחצית מהשירות הצבאי אנחנו מביאים את הלוחם לתוצאות איכותיות במילואים".

הקצין הבכיר מביע הסתייגות קלה ואומר "אין מוכנות של מאה אחוז. אני יכול לקבוע שמוכנות צבא היבשה עומדת על שמונים אחוזים וזה בהחלט מה שנדרש. תמיד יהיו חריגים, תמיד יהיו כאלו שאינם מרוצים. אבל להגיד שהצבא לא מוכן כלל למלחמה ואתם 'תפלו על הרגליים' (לשון הנציב), זו בהחלט אינה המציאות''.

הקצין בכיר נשאל מה השתנה בשנים האחרונות, ובתגובה מספר על הסבת תקציב של מיליארד ש''ח לטובת זרוע היבשה ומציג דוגמא המוכיחה את איכות האימונים: ''היום כשחייל מילואים מגיע לאימון של חמישה ימים, החל מהיום הראשון הוא טובל באש וכך עד סוף היום החמישי, כשבימים האחרונים לאימון הוא משתתף בתרגיל כתף אל כתף עם היחידות המקבילות לו וכאלו שיהיו איתו בעת הלחימה, כמו הנדסה, תותחנים, שריון ועוד.

''זו בהחלט מהפיכה בצבא ואני יכול לקבוע מפורשות שרמת האימונים ואיכותם נמצאים ברמה הטובה ביותר", אומר הקצין. "האלוף בריק פספס בגדול. רדו למתקני האימונים ותראו עד כמה טעה''.