"אי אפשר לשבת לשולחן השבת העולמית בלי לחשוב על חיילינו"

למעלה מאלף חבילות שי חולקו לחיילים המוצבים באוגדת עזה, בשיתוף פעולה בין פרויקט השבת העולמית ואיגוד ישיבות ההסדר.

ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ט

"אי אפשר לשבת לשולחן השבת העולמית בלי לחשוב על חיילינו"-ערוץ 7
חבילות שי לחיילים לכבוד השבת העולמית
צילום: משה רובין

השבת יציינו בכל העולם את אירועי השבת העולמית זו הפעם החמישית, בפרויקט חוצה יבשות המחבר בין מיליון איש ב-1503 ערים הפרושות ב-101 מדינות.

במסגרת השבת העולמית מתקיימים אירועים שונים ברחבי הגלובוס במטרה להתנתק ל-24 שעות מהשגרה ולהקדיש את הזמן למשפחה ולקהילה. מייסד הפרויקט הוא הרב ד"ר וורן גולדשטיין, רבה הראשי של דרום אפריקה.

הכל התחיל בשנת 2013 בקהילה היהודית של דרום אפריקה. הרב גולדשטיין איתגר את הקהילה כולה לשמור שבת אחת כהלכתה ביחד – וההצלחה הייתה מעבר לכל דמיון. תוך מספר שבועות היוזמה הקטנה הזו החלה להכות גלים ברחבי העולם היהודי כולו, וקהילה אחר קהילה הצטרפה לשבת העולמי.

הרעיון הוא שיהודים מכל קהילות העולם פועלים יחד כדי לשמור שבת אחת שלמה, ובכך חווים את הקסם המיוחד שיש בה. החיבוק החם שזוכה לה השבת העולמית מידי יהודים רק מוכיח את עומק החיבור בין העם היהודי ליום השבת שלו.

כבר מספר שנים שהרב וורן פועל בתיווך איגוד ישיבות ההסדר ומפיץ לחיילי צה"ל חבילות שי המגיעות לחיילים בכל אתר ואתר. השנה, עקב המתיחות הגבוהה באזור עוטף עזה והמציאות השוחקת בה נמצאים החיילים, הוחלט להעביר את 1,100 חבילות השי לחיילים המוצבים באוגדת עזה.

בחבילת השי המושקעת שחולקה לחיילים מצורף מכתב קצר של פרויקט השבת העולמית ושל איגוד ישיבות ההסדר הפונה לחיילים ומודה להם:

"זוהי זכות עבורנו לדעת שצה"ל מצטרף לשבת העולמית ולוקח חלק בשבת בה כולנו מתאחדים מחדש ומתחברים למורשת שלנו", נאמר במכתב. "קהילות יהודיות מכל העולם מודות לכם חיילי צה"ל, על מסירותכם לשרת את עם ישראל ולהגן עליו. אנחנו כל כך גאים בכם, בגבורה שלכם, בכך שאתם מבטיחים שמדינת ישראל לעולם תהיה מוגנת, ובכך גם מבטיחים את ביטחונם של הקהילות היהודיות ברחבי העולם".

הרב וורן גולדשטיין, הרב הראשי לדרום אפריקה ומייסד השבת העולמית The Shabbat Project, אמר: "אירועי השבת העולמית מבקשים לקדם את ערך השבת כערך המחבר בין לבבות ובין קהילות. החיילים המשרתים סביב עזה נמצאים כיום בחוד החנית של הגנה על גבולות ישראל. הם שומרים עלינו כל השנה ואנו נפעל עבורם לפחות פעם בשנה. אני מודה לאיגוד ישיבות ההסדר שבחר להיות שותף באירוע היהודי הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית מתוך נתינה וחסד ללוחמי ישראל הגיבורים".

ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר, מולי יסלזון, הודה לרב גולדשטיין על היוזמה: "הרב וורן הרים את הכפפה ויצר פרויקט מדהים המחבר בין יהודי העולם סביב רעיון יום השבת שהעם היהודי תרם לאנושות כולה. אנו גאים לקחת חלק בפרויקט ולחבר בין יהודי העולם וחיילי צה"ל העומדים על משמר ארצנו מתוך ההבנה כי אי אפשר לשבת לשולחן השבת העולמית בלי לחשוב על חיילנו באוגדת עזה. איגוד ישיבות ההסדר ימשיך להוות גשר המחבר בין ציבורים בעם היהודי מתוך נאמנות לתורה, לעם ולארץ".