נזכור את הבנים ונמשיך את החיים

האנדרטה לזכרם של חיילי מבצע צוק איתן שנקברו בירושלים נחנכה בעמק הצבאים בהשתתפות המשפחות השכולות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ט

נזכור את הבנים ונמשיך את החיים-ערוץ 7
זיכרון וחיים
צילום: ג'קי לוי

טקס חנוכת האנדרטה לזכרם של 11 חיילי מבצע צוק איתן שנפלו על הגנת הארץ ונקברו בירושלים התקיים הערב (חמישי) בפאתי עמק הצבאים.

באירוע השתתפו ראש העיר ירושלים ניר ברקת, סמנכ''ל וראש אגף הנצחה במשרד הביטחון אריה מועלם, קצינת הנפגעים הבכירה סא"ל ענבר קפלן, ובני המשפחות השכולות.

הקמת האנדרטה הינה יוזמה של ראש העיר ברקת. בהתאם לשאיפת המשפחות יוקם לצד האנדרטה פארק אתגרי לילדי העיר ויחד עם עמק הצבאים המשודרג יהווה מקום בילוי ופעילות למשפחות עם ילדיהן.

האדריכלים הירושלמים עודד וקורן אבידני נבחרו להקים את האנדרטה בשיתוף המשפחות השכולות. ההורים השכולים קיבלו מספר חלופות לסקיצות ולבסוף נבחרה אנדרטת "הבית" – אנדרטה בצורת בית בשילוב אבנים ירושלמיות ועליהם הוטבעו סמלים השייכים ומציינים כל אחד מהנופלים בהתאם לבחירת המשפחות.

האנדרטה עשויה מפלדת "קורטן" ובאובייקט נוסף שולבה אבן טבעית וחול. הייחוד של פלדת הקורטן היא שתהליך החילוד שהיא עוברת פוסק לאחר זמן מה, בניגוד לברזל למשל. בעיני האדריכלית, העבודה על האנדרטה הולידה חידוש בתחום שכן מחד האנדרטה היא ציבורית אך מנגד יש בה משהו פרטי הנוגע לכל משפחה. כל משפחה יכולה למצוא באנדרטה את הבן הפרטי שלה.

ראש העיר ברקת אמר בטקס כי בשמונה ביולי 2014, מדינת ישראל יצאה למבצע צוק איתן. עזה הוכתה שוק על ירך, אך תמורת שלום יישובי הנגב, שילמנו את המחיר היקר ביותר: שישים ושמונה מחיילינו לא שבו. אחד עשר מהם קבורים כאן, באדמתה של ירושלים. אחד עשר הלוחמים שלנו היו מלח הארץ, כל אחד מהם – עולם ומלואו.

''הם הגיעו מכל קצוות החברה הישראלית ובניהם חיברו שורשים עמוקים של אהבת העם והארץ, חינוך ציוני וערכים שעליהם גדלו, אבל יותר מכל, חיברה ביניהם ירושלים, שכל אחד מהם היה קשור אליה בקשר עמוק משלו. האנדרטה שהוקמה היום בפארק הצבאים המחודש, נבנתה בהמון מחשבה, היא מצליחה לשלב בתוכה את הסיפור האישי של כל אחד מהבנים לצד הסיפור הלאומי. היא מנציחה את הזיכרון ולצד זאת מאפשרת חיים.

''תלמידים ומשפחות צעירות יגיעו לכאן, יישבו, ינוחו, ילדים ישחקו ויצחקו. החיים ימשכו. זו צוואתם של הנופלים, שאותה אנחנו נחושים למלא. ירושלים לא שוכחת את בניה - נזכור את הבנים ונמשיך את החיים", הוסיף ברקת.