התנאי של חולדאי

ראש העיר ת"א הציע לתמוך במועמדות של הרב יצחק יוסף לתפקיד הרב הראשי, תמורת תמיכה של הרב בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת. חולדאי מכחיש

ערוץ 7 , י"ז בחשון תשע"ט

רון חולדאי
רון חולדאי
צילום: קובי ריכטר/TPS

ראש העיר תל אביב-יפו, רון חולדאי, נפגש בשנת 2013 עם הרב יצחק יוסף וניסה להתנות את תמיכתו במועמדות של הרב יוסף לתפקיד הרב הראשי בכך שהרב יפעל להפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

בנאומו אתמול, במהלך טקס השבעת חברי מועצת הרבנות החדשים, סיפר הראשון לציון את שהתרחש באותה פגישה. דבריו של הרב יוסף פורסמו באתר החרדי כיכר השבת.

"הוא (חולדאי) אומר לי: 'כבוד הרב, אני רוצה שיהיה תחבורה ציבורית (בשבת) בתל אביב. יש ציבור חילוני בתל אביב, לא שומרי תורה ומצוות, וצריך שיהיה תחבורה ציבורית בתל אביב. אני מוכן לתמוך בכבודו כרב ראשי לישראל' - זה היה לפני הבחירות - 'בתנאי שכבודו יתן לי הבטחה שיפעל שיהיה תחבורה ציבורית בשבת'".

"אני לא גמגמתי, ושאלתי את ראש העיר, 'תגיד לי: מה אתה עושה כאן? למה אתה נמצא בארץ? הערבים היו נמצאים פה. עד לפני 100 שנה, לא היה פה יישוב יהודי גדול. כמה היה? לפני 70 שנה בקום המדינה, היה 600,000 איש יהודים, בערך. מה אתה עושה כאן? תחזור בחזרה לאירופה, לרוסיה, לגרמניה, לאשכנז, או למרוקו. מה אנחנו עושים פה בארץ? מה אנחנו, ליסטים? גירשנו את כל הערבים מהארץ?'".

"הוא (חולדאי) הסתכל עלי, לא הבין מה. אמרתי לו: 'תשמע. אנחנו נמצאים כאן בדין, אל תפחד. כל העולם כולו שייך לקדוש ברוך הוא, כולל ארץ ישראל. ברצונו נטלה מאיתנו, וברצונו נתנה לנו. קיבלנו את ארץ ישראל מתנה מהקדוש ברוך הוא. ארץ ישראל שייכת לנו. אנחנו לא גירשנו אותם, אנחנו באנו לפה כי זה שייך לנו, ארץ ישראל'".

"איפה זה כתוב? זה כתוב בתנ"ך. 'כי לך ולזרעך אתננה, ואת בריתי אקים איתך' וכו' וכו'. יש לנו הבטחה מהקדוש ברוך הוא. הטאבו שלנו על ארץ ישראל זה התנ"ך. הקדושה שלנו על ארץ ישראל זה התנ"ך. אמרתי לראש העיר: 'אנחנו צריכים לשמור את כל התנ"ך. אם לא, מה אנחנו עושים כאן?", סיים הראשון לציון את נאומו.

ממטה הבחירות של רון חולדאי נמסר בתגובה: "לא היו דברים מעולם".