גם בעיראק וכווית מתכוננים לשבת העולמית

יהודי המשרת כקצין דת בצבא ארה"ב ומוצב בעיראק, יציין את "השבת העולמית" בבסיס עם שלושה יהודים נוספים.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ז בחשון תשע"ט

אירועי "השבת העולמית" יתקיימו היום (שישי) ב-1,503 ערים ומוקדים ב-101 מדינות בעולם, במסגרת הפרויקט שמכנס ביחד למעלה ממיליון יהודים ברחבי העולם סביב יוזמה עממית ואמיתית שאין לה תקדים בהיסטוריה היהודית.

מארגני ''השבת העולמית'' הופתעו לגלות בתיבת המייל בקשה מחייל יהודי בשם שלמה שולמן שסיפר להם שהוא מתכוון לחגוג את השבת העולמית בבסיס ארה"ב בצפון עיראק, והוא מבקש לפרסם את האירוע כדי שאולי חיילים נוספים בבסיסים אחרים ישמעו ויוכלו לחגוג יחד אתו בעומק מדינת האויב את השבת המיוחדת הזו.

לבקשתו נענו חיילים נוספים מבסיסים בעיראק ואפילו מבסיס אריפיג'ן בעיר אל חמאדי בכווית, שגם שם הודיע חייל יהודי כי יחגוג את השבת העולמית אצלו בבסיס.

שלמה משמש בתפקידו כקצין דת בצבא ארצות הברית ומקפיד לאורך כל השנה לחגוג עם חייליו את חגי ישראל ולדאוג להם למוצרי מזון כשרים, לחמניות קפואות שמגיעות בדואר והרבה שימורי טונה.

למרבה ההפתעה הוא מתגורר בירושלים עם אשתו לורי ושתי בנותיו, ואת הגעגועים הם משלימים באמצעות הסקייפ. את השבת העולמית הוא יחגוג עם עוד כשלושה חיילים יהודים באוהל בבסיס הצבאי.

"השבת העולמית" תצוין זו השנה השישית ברציפות. היוזמה החלה בשנת 2013 בדרום אפריקה. אדם מהקהילה היהודית שאל את רב הקהילה, הרב ד"ר וורן זאב גולדשטיין, מה יקרה אם כל היהודים בעולם ישמרו שבת אחת. במקום לענות לו תשובה פילוסופית החליט הרב לנסות ולראות אם ניתן קודם לקבץ את כל היהודים במדינה שלו כדי לשמור את השבת יחד.

מהר מאד ההזמנה תפסה תאוצה והצטרפו אליה עשרות אלפים שהסכימו לחוות בפעם הראשונה שבת כהלכתה וזו הייתה עבורם חוויה בלתי נשכחת.

מדרום אפריקה עד מהרה התפשטה היוזמה למדינות נוספות. השבת יתקיימו אירועים סביב "השבת העולמית" ביותר מ- 1,400 ערים ומוקדים שונים ב- 98 מדינות בעולם וכמובן בישראל – מאירועי הפרשות חלה המוניים ועד לסעודות שבת מרובות משתתפים וטקסי הבדלה במרכזי ערים. לצורך הפקת האירועים הופעל חמ"ל מיוחד המונה 8,000 מתנדבים מרחבי העולם. זהו ניסוי שאין לו תקדים בהיסטוריה היהודית המודרנית.

חלק מאירועי "השבת העולמית" אף עומדים להתקיים ביעדים בלתי צפויים. במדינות כמו אוגנדה וניגריה ואפילו בהר הקלימנג'רו שבמדינת טזמניה. קבוצת מטיילים הנמצאת בדרכה לכבוש את פסגת ההר, יחנו וישבתו את השבת במחנה ברנקו במשך 25 שעות וישבתו את השבת במקום. אפילו בפקיסטן, יהודי שחשב שהוא היהודי האחרון במדינה והחליט לשמור את השבת, גילה להפתעתו בעקבות הפרויקט שישנו יהודי נוסף במדינה. פרויקט ''שבת עולמית'' חיבר ביניהם כדי שיוכלו לשמור יחד את השבת.