החוק למיסוי עמותות: "סוגרים את הברז" לשמאל-הקיצוני

הצעת חוק חדשה תצמצם את מעורבותן של ישויות מדיניות זרות בדמוקרטיה הישראלית המתבצעת באמצעות תמיכה כספית בעמותות פוליטיות.

עדו בן פורת , י"ט בחשון תשע"ט

נאווה בוקר
נאווה בוקר
צילום: חזקי ברוך

הצעת חוק של סגנית יו"ר הכנסת ח"כ נאווה בוקר (הליכוד) מבקשת לצמצם את מעורבותן של ישויות מדיניות זרות בדמוקרטיה הישראלית המתבצעת באמצעות תמיכה כספית בעמותות פוליטיות.

הצעת החוק מבקשת לשלול מארגונים שעיקר מימונם מממשלות זרות את הפטור ממס הכנסה ולהשית עליהם מס מקסימאלי בגובה 45% על כל תרומה מישות מדינית זרה. בסמכות שר האוצר להחריג מהחוק ארגונים שונים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי מימון העמותות האלו הוא חלק מניסיון לפגוע במאפייני היסוד של מדינת ישראל וריבונותה. ארגונים אלה זכאים כיום לפטור ממס, וזאת על אף שהציבור הישראלי אינו יוצא נשכר מפעילותם ומטרתם של ארגונים אלה היא קידום של אינטרסים זרים.

היקף התרומות של אותם ארגונים הממומנים על ידי ישויות מדיניות זרות, מגיע להיקף עצום של מאות מיליוני שקלים. על פי הנתונים משנים קודמות, ארגונים שעיקר מימונם מקבלים כ-55 מיליון ש''ח בשנה, מיסוי של 45% משמע כ-25 מיליון ש''ח בשנה שיועברו לקופת המדינה ולא לפעילות חתרנית נגד מדינת ישראל.

בין הארגונים אשר עיקר ממונם ממשלות זרות ניתן למצוא ארגוני שמאל קיצוני רבים שצפויים לנהל מאבק קשה בהצעת החוק החדשה.

״אני פועלת בכל דרך אפשרית בכדי לעצור את הזרמת התקציבים מצד מוסדות בינלאומיים לארגונים אנטי ציוניים הפועלים בתחומי מדינת ישראל", אמרה ח"כ בוקר. ''אם אין באפשרותנו לעצור אותם, לפחות נקשה עליהם. תעשיית השקר מגלגלת מיליוני דולרים בשנה ואותם אזרחים ישראלים, סוכני BDS, מתעשרים בזכות פרופגנדה אנטישמית.

''הצעת החוק נועדה לסגור את ברז המזומנים ולהקשות על אותם מוסדות בינלאומיים להתערב בענייני ביטחון מדינת ישראל. הגיעה העת להקשות על הזרמת תקציבים מבחוץ, רק כך נמנע מאותם בוגדים מבית להמיט עלינו חורבן״, הדגישה חברת הכנסת.

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו פועלת לבלימת המעורבות הממשלתית הזרה בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל אמר כי "בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה פסולה, מצד ממשלות זרות המתערבות בעניינה הפנימיים של מדינת ישראל בדרך שאינה דמוקרטית מיסודה. במקום לכבד את רצונו של האזרח הישראלי המעצב את אופייה של מדינתו בקלפי, הם עוקפים אותו ע"י מימון ארגונים החותרים לשינויה של המדינה מבפנים ומעודדים בעולם לחץ בינלאומי כנגדה.

''כך מגיעים מיליוני דולרים לארגונים החותרים למחיקת הזהות היהודית של המדינה, המספקים הגנה משפטית למחבלים ומקדמים דה-לגיטימציה נגד חיילי צה"ל. אנו מברכים את ח"כ בוקר על הגשת הצעת החוק החשובה", הוסיף פלג.