פיטסבורג
דני דיין בזירת הפיגוע: להרכין ראש ולהזיל דמעה

קונסול ישראל דני דיין הגיע לזירת הפיגוע בפיטסבורג, ישתתף בהלוויות וייפגש עם ראשי הקהילה. "להגביר את המלחמה באנטישמיות".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשע"ט

הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, דני דיין, הגיע הבוקר (ראשון, שעון ישראל) לזירת הרצח בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג.

דיין נחת בשדה התעופה המקומי לאחר המראה מאריזונה, ישירות מהכנס השנתי של JNF.

הקונסול ישתתף בלוויות הנרצחים ובאירועי אבל ציבוריים. כמו כן, יפגוש את מושל פנסילבניה, טום וולף, את ראש עיריית פיטסבורג, ביל פדוטו ואת הקהילה היהודית ומנהיגיה.

"כעת ביקרתי בזירת הטבח הנוראי, מדובר באירוע האנטישמי החמור בארה"ב מאז ומעולם", אמר דיין. ''כשהגעתי לשליחותי בארה״ב לא דמיינתי שאצטרך להתמודד עם אירועים מן הסוג הזה. הגעתי לכאן להיות עם אחינו ואחיותינו בשעה הטרגית הזו, כדי לכבד את הנרצחים, להתפלל להחלמת הפצועים ולחבק קהילה יהודית אבלה שאני מאוד אוהב.

''אני משתתף בצער העמוק של משפחות הנרצחים. הקונסוליה הכללית בניו יורק ומשרד החוץ יסייעו בכל הניתן לקהילה היהודית המקומית.

''היום הוא יום להרכין ראש ולהזיל דמעה. אבל ממחר צריך להגביר כפל כפליים את המלחמה חסרת הפשרות בחיה האנטישמית שמרימה ראש. אירוע אנטישמי - גם אם קורה אלפי ק׳״מ מירושלים - הוא אירוע מקומי עבור מדינת ישראל", הוסיף דיין.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הורה הלילה להוריד את דגלי ארצות הברית לחצי התורן בעקבות הירי בבית הכנסת בפיטסבורג.

ההוראה תהיה בתוקף עד שקיעת החמה ביום רביעי הקרוב. מאות יהודים ושאינם יהודים התקבצו במוצאי השבת בכיכר מרכזית שנמצאת קרוב לזירת הטבח לתפילה ושירה לזכר הנרצחים. האנשים שהגיעו למקום ערכו טקס הבדלה תחת גשם חזק, שרו שירים בעברית, הדליקו נרות, בכו והתחבקו.

משרד המשפטים האמריקני הגיש כתב אישום נגד רוברט באוורס, שירה למוות ב-11 מתפללים בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג.

כתב האישום כולל 29 סעיפים, בהם רצח, שימוש בנשק חם וביצוע פשע שנאה. מניין ההרוגים בטבח עומד על 11 ו-6 נוספים נפצעו, 2 מהם במצב אנוש.

ראש העיר של פיטסבורג הודיע כי שמות ההרוגים יפורסמו בשעות הצהריים.

"מדובר באירוע מזעזע שהוא התגלמות כל הרוע", אמר נשיא ארה"ב טראמפ. "ארה"ב והעולם כולו אבלים ונדהמים מפשע שנאה זה שנובע מאנטישמיות, שקשה להאמין שעדיין קיימת בימים אלה, בתקופתנו הנוכחית". "המוח מתקשה להבין את פשע השנאה המעוות שבוצע במבנה הקדוש לאלוהים ועוד ביום השבת", הוסיף.

"צריך לגנות ולמגר את השנאה ואת רעל האנטישמיות מיד. אין מקום לסובלנות כלפי פשעי שנאה ודת מכל סוג שהוא באמריקה. אנחנו מגנים את האנטישמיות עוד משחר ההיסטוריה וכל גילוי דומה לרוע ולאכזריות כנגד האנושות". הצהיר.