החיידק האנטישמי התפרץ

עליה של כמעט מאה אחוזים באירועים האנטישמיים בארה"ב הגיעה לנקודת שיא בטבח בפיטסבורג. איך מתמודדות הקהילות? ואיך מתמודד הממשל?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשע"ט

החיידק האנטישמי התפרץ-ערוץ 7
זירת הפיגוע
צילום: רויטרס

על ההתמודדות של הממשל האמריקאי מול תופעות האנטישמיות בארה"ב, ועל התמודדות הקהילות שם שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם הפרופ' שמואל סנדלר, מומחה לארה"ב ממרכז בגין סאדאת.

"ברמה הכלל מדינתית לכאורה אין בעיה של אנטישמיות. היא נמצאת, אבל בשוליים. ניתן לומר שלהיפך, יש אהבה והערכה ליהודים, אבל ברמה הפרקטית זה קיים. זה היה קיים בעיקר בשוליים וזה נמצא גם ברמה האישית".

"בשנים האחרונות אנחנו רואים התגברות של האנטישמיות שיוצאת מהשוליים אל מרכז הבמה", אומר פרופ' סנדלר ומתאר את פניה של האנטישמיות הזו הבאה לידי ביטוי ב"איומים בטלפון, ברשתות החברתיות, חילול בתי קברות, הכאת יהודים ועוד. ה

''סטטיסטיקות של הארגונים היהודים מלמדות על עליה עצומה של קרוב למאה אחוזים באירועים הללו, אירועים שהיו כל הזמן בשוליים ושנים האחרונות זה ממש מתחיל והופך לבולט עד השיא שהתרחש אתמול".

על התמודדותן של הקהילות עצמן מול התופעות אומר פרופ' סנדלר: "זה בא לידי ביטוי יותר ברמה התוך-קהילתית. הם מבטאים סלידה רבה יותר מהימין. זה תואם את הגישה היהודית המסורתית שתומכת במועמדי המפלגה הדמוקרטית שהיא יותר סובלנית ויותר תומכת במיעוטים".

לזאת מוסיף סנדלר ואומר כי "מה שקרה אתמול ישנה את הכול כי עד עכשיו לא ראינו יריות והרוגים", והדברים באים לידי ביטוי דווקא מאחר והאירוע התרחש בפיטסבורג, "שם הקהילה לא נמצא במרכז, מדובר בקהילה מעורבת מאוד בחברה האמריקאית, מדובר בבית כנסת קונסרבטיבי שאין בו סממנים קלאסיים שישנם אצל החרדים. כלומר יש כאן משהו שמבטא אזעקה שיצטרכו להתמודד איתה, עם שמירה רבה יותר וכו'".

להערכתו הדברים יהיו תלויים גם בבחירות הקרובות. על משמעות הבחירות המתקרבות אומר פרופ' סנדלר כי "נצטרך לחכות ולראות. היהודים תמיד הצביעו לדמוקרטים וכך ימשיכו, אולי עם שינוי קל. השאלה היא איזה דמויות תעלנה על הבמה. בשמאל יש שלוש דמויות לא סימפטיות שתיבחרנה במינסוטה ובעיר ניו יורק, מדובר בשתי נשים שמזוהות עם אנטי ישראליות. כך שיהיה לזה ביטוי בבחירות הקרובות".

עמדותיו הפרו-ישראליות של טראמפ, מסביר סנדלר, משפיעות לעיתים בדיוק ההיפך. "רוב הקהילות היהודיות חושבות במושגים של מה שחשוב להן, ולכן הן יותר מזוהות עם הדמוקרטים. שמעתי מהאגף הליבראלי שיש כאלה שחוששים שהצעדים של טראמפ בעד ישראל ומתנגד לפלשתינאים ירחיק את המנהיגות הליבראלית, המזוהה עם היהודים, מישראל, ולכן הם מזהירים מתמיכה רבה מדי ברפובליקאנים, שישראל לא תזדהה עם מפלגה אחת ועם נשיא אחד שהוא לא הכי פופולארי".

על התייחסותו של הממשל האמריקאי למתקפות על המיעוט היהודי, אומר פרופ' סנדלר: "כל זה ממותג תחת הביטוי 'פשע של שנאה' שכולל שחורים, היספאנים ומיעוטים אחרים, שהיום הם כבר הרוב בארה"ב. בניגוד למיעוטים האחרים היהודים נחשבים לאליטה בארה"ב. הם מוליכים את הוליווד, את התיאטרון ואת התקשורת, הם מיוצגים בסנאט הרבה מעבר למספרם באוכלוסייה. הם מוליכים בפיננסים ושזורים בבנקאות. כלומר שמבחינת האמריקאי הממוצע היהודי אינו כמו השחור, ההיספאני או המוסלמי, אבל בסוף יוצא החיידק האנטישמי. החיידק הזה תמיד יוצא החוצה, בין אם אתה בשכבות המוליכות ובי אם בשכבות החלשות, קומוניסט, סוציאליסט או השמרן, תמיד החיידק האנטישמי יוצא, גם אם לא תמיד מובן לנו למה".

פרופ' סנדלר מפנה את תשומת הלב לכך שהחיידק האנטישמי צץ ועולה "כמעט תמיד בעולם הנוצרי. באסיה כמעט ולא רואים את הדבר הזה", ומכך ניתן להבין שמקורו של החיידק הזה הוא הקשר לנצרות, הגורם המקשר בין אירופה לארה"ב, "זה תקוע אצלם כבר אלפיים שנה וזה יוצא. גם הרוצח של אתמול מדבר על השטן, כלומר גם למעשה שלו יש הקשר דתי".