תאיר ראדה
תאיר ראדה צילום: פלאש 90

משה כהן, דובר משרד המשפטים, התייחס בתוכניתה של אילה חסון ב-103fm לממצאים החדשים בתיק תאיר ראדה, ולהחלטה לחכות לחוות הדעת המלאה של המכון לרפואה משפטית.

"אין קיבעון בפרקליטות", טען כהן בתגובה לטענות שונות שנשמעו ביממה האחרונה, "אנחנו מחפשים אך ורק לנקות את הרחובות מפשיעה".

כהן טען: "בתיק הזה יש משהו שאני לא יודע להסביר אותו, המייצר כדור שלג ומחול שדים במשך שנים. כך שנוצר פער בין האמת האובייקטיבית וההכרעות של השופטים המקצועיים לדעת הציבור. מדובר בתיק עם הרשעה משכנעת וראיות מצוינות, הרבה מעבר לראיות בתיקים אחרים".

לדבריו, "כמעט על כל רכיב שיש בתיק יש לאנשים מה להגיד, מוויכוחים על טביעות הנעליים, ראיות מדעיות שהיו או לא היו וטענות על תפירת תיק. כל הדברים נבחנו במשך השנים, נטחנו עד דק והוכרעו. למרות זאת יש אנשים שממש עובדים בזה ומתעסקים מדי יום בתיק כדי לחפש חורים".

"אתמול ערכתי ניסוי", סיפר כהן. "פרסמתי פוסט בפרופיל האישי שלי והופתעתי לטובה, חשבתי שתהיה עליי התנפלות אך חלק רצו לשמוע וחלק לא. בסופו של דבר התפקיד שלנו הוא לשקף לציבור את מורכבות המשפט. כאשר המשפט עדיין עובד בשיטות של פעם ורק מי שקרא את כל הנתונים יכול להבין את הכול - יש אתגר איך להנגיש את הדברים לציבור הרחב שחי ברשת".

כשנשאל איך מתייחסים בפרקליטות לראייה החדשה המחברת את השערה שנמצאה לא.ח אמר: "הרבה מאוד פעמים מבקרים את הפרקליטות אך בסופו של דבר תפקידו של הארגון הוא לעשות משפט כדי להגיע לחקר האמת. אני לא שמעתי שנקבע חד משמעית שהשיערה היא של א.ח. ביום חמישי, כאשר זימנו את הצדדים לעדכן בהתפתחות, החלה מסיבת עיתונאים היסטרית וגדולה מאוד ואני מעריך שיש פער גדול בין הדרמה שנוצרה להתפתחות האמיתית. ברגע שנעשתה בדיקה מול המאגר הישראלי הבינו בארץ שיש עוד תשע התאמות דומות ולכן זה יכול להגיע לכמות גדולה של אנשים, אפילו אלפים.

"הכול כעת בידיים של המכון. בארץ אין את המומחיות בנושא ולכן המכון פונה למומחים בחו"ל ואנחנו ממתינים לתוצאות הבדיקה. אנחנו מצפים לעבודה מקצועית של המכון ואין לי אלא לקוות שכך יהיה. חשוב לזכור שכדי להגיע למשפט חוזר נדרשת ראייה עם קביעה של בית המשפט העליון שהיא מסוגלת לשנות את התיק. אין קיבעון בפרקליטות, אין אנשים המתפרנסים מהתוצאה בתיק - אנחנו מחפשים אך ורק לנקות את הרחובות מפשיעה".

כדי שמשהו ישנה את התוצאה עורך הדין העריך שנדרשת ראייה שתגרום לו ליפול מהכיסא: "רומן זדורוב הורשע לא רק על הודאה אלא בגלל שידע לפחות שבעה פרטים מוכמנים כפי שקבע בית המשפט. לפני הרצח זדורוב חיפש באינטרנט סרטונים עם מעורבות של קטינות, הוא התעניין בסכינים ובדרך השימוש בהם. ההודאה שלו בפני המדובב היא לא פחות מפנומנלית, שבה הוא מסביר בפרטי פרטים את הדברים. כשהוא מדבר בקול רם הוא מרחיק את עצמו מהמעשה בעוד שבקול נמוך הוא לוחש את המעשה ואף מדגים אותו. בשורה התחתונה יש כאן תיק מוצק וצריך להביא ראייה חזקה מאוד שתגרום לנו ולבית המשפט העליון להשתכנע שהתוצאה יכולה להשתנות. אנחנו נמתין בסבלנות למה שיגידו המומחים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו