הרוצח בבית הכנסת טופל על ידי יהודים

מנהל בית החולים אליו נלקח הרוצח שאל אותו לשלומו וסיפר שהאח שטיפל בו הוא בנו של רב.

גיא כהן , כ' בחשון תשע"ט

האיש שרצח 11 יהודים מאושפז בבית החולים אלגני בפיטסבורג, שם קיבל טיפול מאח שהוא בנו של רב, וזכה להתעניינות בשלומו ממנהל בית החולים, יהודי אף הוא.

ד"ר ג'ף כהן, מנהל בית החולים אלגני, מתגורר בסמוך לבית הכנסת בו אירע הטבח בשבת. תוך כדי ההתרחשות, סיפר אחר כך, שמע שהיורה יישלח לבית החולים שבניהולו ועדכן את מנהל חדר המיון כדי להכינו לצפוי.

"מה שאירוני זה שהאח שהוזעק לטפל באירוע מרובה הנפגעים, הוא בנו של רב בסאות' הילס. הוא טיפל באיש הזה. הוא עשה כל שיכל, הוא היה מאוד מקצועי. ואני לא יכול לומר לך כמה אני גאה", אמר כהן.

כשנשאל לגבי רגשותיו, כהן אמר שנטייתו היתה לחזור לחיים הנורמליים כמה שיותר מהר והחליט ללכת לצפות במשחק הפוטבול של קבוצת הסטילרס המקומית, אליו היה מוזמן, למחרת הפיגוע.

"שוחחתי עם האח שטיפל בו לפני שהלכתי למשחק, והוא ואני פרצנו בבכי, לגבי המשמעות של כל הדבר הזה. הלכתי למשחק וחזרתי והלכתי לראות את היורה ואת השוטרים ששמרו עליו", סיפר. "הסתכלתי עליו וניסיתי להבין למה הוא עשה את זה. ואין לי תשובות. שאלתי אותו 'איך אתה מרגיש?'. הוא היה די ישנוני ואמר 'אני מרגיש בסדר'. הצגתי את עצמי כד"ר כהן, נשיא אלגני ג'נרל. וסוכן ה-FBI הסתכל עלי ושאל אותי, 'איך עשית את זה? אני לא בטוח שהייתי יכול לעשות זאת'".

כהן תיאר את היורה כאדם שאינו במיוחד אינטליגנטי והביע סברה שהקשיב ל"רעשי הרקע" שנשמעים בחברה ואלה גרמו לו לנקוט פעולה. הוא אמר ש"הגיעה העת המנהיגים ינהיגו".

"יש לנו משימה פשוטה אחת באלגני, אנחנו מטפלים בחולים. אנחנו לא שואלים מי הם", הוסיף. "האם זה לא אירוני שאדם שצועק באמבולנס ובבית החולים, 'אני רוצה להרוג את כל היהודים', מקבל טיפול מאח יהודי, ונשיא בית החולים היהודי בא לבדוק את מצבו לאחר מכן?".