חזן: אם היה מדובר ביהודי מת"א כל המדינה הייתה על הרגלים

ועדת הפנים של הכנסת בראשותו של ח"כ יואב קיש התכנסה בצהריים (שני) לדיון באלימות כנגד תושבים ערבים בירושלים שמעורבים בעסקאות מקרקעין עם יהודים.

הרקע לדיון הוא אירוע חטיפתו לרמאללה של ערבי תושב מזרח ירושלים המחזיק גם באזרחות אמריקנית, אשר הרשות הפלסטינית חושדת בו שמכר בית ליהודים.

בדיון עלה כי החטוף עודנו מוחזק בידי הרשות הפלסטינית ברמאללה, וחברי הכנסת דרשו להבין מה עושה מדינת ישראל על מנית להחזירו.

יועץ שר הביטחון להתיישבות קובי אלירז אמר לח"כים כי נעשים מאמצים להביא להחזרתו, וכי מתאם פעולות הממשלה בשטחים פנה למקביליו ברשות הפלסטינית בנושא זה. אלירז ציין כי גם השב"כ מעורב בנושא.

נציג המשטרה בדיון אמר כי הנושא נמצא בחקירה וכי במסגרת החקירה נעצרו מספר חשודים.

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואורן חזן שהשתתפו בדיון זעמו על אוזלת היד בהחזרתו של החטוף, "אם זה היה יהודי מתל אביב כל המדינה הייתה על הרגלים".

ח"כ מוטי יוגב תקף גם הוא, "החטוף עדיין חטוף. תושב ישראל מוחזק בניגוד לרצונו ברשות הפלסטינית ואין מי שכואב לו הראש. איפה מפקד 290? איפה מפקד מחוז ירושלים? איפה מדינת ישראל והפרקליטות שלא מטפלת בהסתה במזרח ירושלים? מי שולט במזרח ירושלים מדינת ישראל או הרשות הפלשתינית? ביקשתי ועדת פנים נוספת לקבלת תשובות לשחרור החטוף, תוך יומיים".

בסיכום הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ קיש: "אני מפריד בין המקרה הנוכחי של חטיפתו והחזקתו של עיסאם עקל במשרדי הרש"פ, בה צריך לטפל בדחיפות, לבעיה העקרונית. הוועדה תתכנס בקרוב לדיון מעקב מצומצם וסגור עם השב"כ, המל"ל ומשרד הביטחון. לא ניתן שבגלל רגישות הנושא הוא יהפוך למחדל. מעצרו של האיש בידי הרש"פ אינו קביל, וכל מי שמעורב בכך ישלם מחיר".

לדבריו, "המשטרה חייבת להפסיק את ציד מוכרי הקרקעות ואת הפעילות האקטיבית של הרש"פ בתוך ירושלים. צריך לעקור את זה מהשורש. אנו מטפלים בתסמין – חטיפתו ומעצרו של האיש, בגלל הדחיפות, אבל צריך להתמודד עם התופעה. לא יהיו ציידים בשטח ישראל. צריך לשלול למעורבים את תעודות הVIP. פעילותם פוגעת בריבונות שלנו. הוועדה תפעל לתיקון חוק היישום. אני מבקש מהשב"כ וממשרדי המשפטים וביטחון הפנים להציע לוועדה הצעה לתיקון החוק, במטרה לפעול כנגד פעילות הרש"פ בתוך ירושלים".

קיש: מי שמעורב בחטיפה צריך לשלם את המחיר