גורם מדיני בכיר:
חמאס ספג מכה אדירה, אנחנו נמצאים על הקצה - בין החרפה להרגעה

"אנחנו מנסים להביא שקט ולעצור את המתקפות", מפרט גורם בכיר. ''יש לנו עוד מכות אפשריות על החמאס ואנחנו מתכננים אותן במידת הצורך".

ניצן קידר , כ' בחשון תשע"ט

מחבלי חמאס ליד הגדר
מחבלי חמאס ליד הגדר
Flash 90

גורם מדיני בכיר מתייחס הערב (שני) להסלמה ברצועת עזה וטוען כי על אף ירי הרקטות וההתפרעויות, ישראל ממצה את מאמציה שם.

לדברי הגורם, ישראל אינה נוקטת במדיניות של הבלגה מול חמאס. "חמאס ספג מכה אדירה כמו שלא ספג מאז צוק איתן ולא ירה בחזרה אפילו כדור אחד.

''יש לנו עוד מכות אפשריות ואנחנו מתכננים אותן, במידת הצורך. אחרי שבעה חודשים אנחנו נמצאים על הקצה, בין החרפה להרגעה וייתכן שנזדקק לעוד מכות קשות. אין הבלגה מול חמאס", אמר הגורם בשיחה עם כתבים מדיניים.

לדבריו, "אנחנו מנסים להביא למצב שבו הפעולות שאנחנו נוקטים עוצרות את המתקפות ומביאות לתקופה של שקט. בשביל זה צריך לפתור את החשש מפני קריסה הומניטרית ולכן הסכמנו לתיווך של האו"ם ומצרים".

הגורם הבכיר גילה כי ישראל וחמאס עמדו על סף הסכם על רגיעה כפי שהיתה לפני ה-29 במרץ. ''הוא נפרם ביום שישי האחרון, יומיים אחרי שהם קיבלו דלק. בתגובה פעלנו בעוצמה גדולה פי ארבעה מהתגובה שהיתה לירי לבאר שבע".

לשאלת ערוץ 7 על אופי ההסדרה ענה הגורם כי "אין הסדרה מדינית עם מי שרוצה להשמיד אותנו. מה שיש כאן הוא פיתרון הרתעתי והומניטרי. הבחירה פה היא בין כיבוש עזה ומסירתה לגורם ערבי אחר ואין גורם שמעוניין, או לתת מכות קשות כדי לקחת את מרחב הזמן לשקט. אם היה גורם מעוניין ייתכן שהיינו כובשים את עזה".

הגורם הבכיר התייחס גם למצב בין ישראל ורוסיה, אחרי הפלת המטוס הרוסי. "צה"ל תקף בסוריה גם לאחר הפלת המטוס הרוסי. התיאום הצבאי עם הרוסים נמשך כבעבר".

הוא הוסיף כי נעשים מאמצים לקיים פגישה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא פוטין בהקדם, וייתכן שזה יקרה כבר בחודש הבא.