לפיד: "אנחנו עם אחד- רפורמים וקונסרבטיבים"

יו"ר יש עתיד השתתף בטקס לזכר הנרצחים בטבח בפיטסבורג. "איך זה שאנו לא שואלים היום את עצמנו לפי איזה סידור אנו צריכים להתפלל?".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' בחשון תשע"ט

לפיד באירוע
לפיד באירוע
צילום: TPS

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, נשא הערב (ב') דברים בטקס לזכר הנרצחים בירי בבית הכנסת בפיטסבורג.

באירוע ההזדהות וזיכרון שקיימה התנועה הקונסרבטיבית בבית הכנסת ''מורשת ישראל'' בירושלים, אמר לפיד "לזכר מי אנחנו מתפללים היום? האם אנחנו מתפללים היום לזכרם של קונסרבטיבים? לזכרם של רפורמים? או שאנחנו מתפללים לזכר שני אחים. לזכר בעל ואשה. לזכר ניצולת שואה בת 97. לזכרו של רופא שנרצח בעת שרץ אל האש כדי להציל חיי אדם. לזכרם של יהודים".

יו"ר יש עתיד הוסיף "אני מסרב לחיות בעולם שבו הרוצחים מגדירים לנרצחים מיהו יהודי. אני מסרב גם לחיות בעולם שבו הדבר היחיד שמאחד אותנו הם הזעזוע והכאב. לא תחת עץ המוות אנחנו יושבים, אלא בצילו של עץ החיים. לא ייתכן שאת התפילה לזכר הנספים לא יוכלו נשותיהם ואמותיהם לערוך בכותל המערבי. לא ייתכן שישראל תהיה הדמוקרטיה היחידה בעולם שבה אין חופש דת דווקא ליהודים".

"איך זה שאנחנו לא שואלים היום את עצמנו לפי איזה סידור אנחנו צריכים להתפלל? לפי איזה נוסח? איך זה שברור לנו שהתפילה שלנו לזכר הנרצחים היא אותה תפילה? בכל העולם היהודי מתפללים היום אותה תפילה: 'יתגדל ויתקדש שמיא רבא. בְּעָלְמָא דִי בְּרָא כִּרְעוּתָה' – 'בעולם שברא כרצונו'. אם הוא היה רוצה לברוא אותנו זהים, הוא היה עושה את זה. הוא מעולם לא ביקש מאתנו להיות זהים. הוא ביקש מאתנו דבר אחר: ואהבת לרעך כמוך. לרעך השונה ממך".

ח"כ לפיד הוסיף ושאל: "אני שואל את עצמי, אני שואל אתכם: האם נוכל לעמוד יחד באתגר שמציב בפנינו הרגע הזה? האם נדע להתייצב בפני השנאה והטירוף שהובילו לרגע הזה ולומר: כן, אנחנו עם אחד. כן, יש לנו גורל אחד. אבל לא מפני שאנחנו מתים יחד, אלא מפני שאנחנו חיים יחד".

לסיכום אמר לפיד: "ברגע הזה בחיינו, ברגע הזה במדינה הזו, בעם הזה, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו לאן הולכים מכאן? האם נמשיך לפסוע במסלול של הקיטוב והפילוג והכעס? כי יש גם אפשרות אחרת. היא בידינו. היא הבחירה שאנחנו יכולים לעשות. והבחירה הזו אומרת: עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל. על כל ישראל. רפורמים, קונסרבטיביים, חילונים, חרדים, ישראלים, אמריקאים, קהילת פיטסבורג. ואמרו – אמן".