ניצול השואה שרד את הטבח בפיטסבורג

"זה פשוט לא נגמר. זה לעולם לא בטוח באמת עבור היהודים. זה הדנ"א של העולם", אמר יהודה סמט, ניצול שואה בן 80 שהצליח לשרוד את הטבח

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"א בחשון תשע"ט

זירת הטבח בפיטסבורג
זירת הטבח בפיטסבורג
צילום: אלקסי רוזנפלד

בראיון שהעניק לרשת CNN סיפר יהודה סמט, ניצול שואה בן 80, כי כאשר היה בן 7 בלבד ראה חייל נאצי מצמיד אקדח לראשה של אימו, לאחר שדיברה ללא רשות בזמן שמשפחתו היה כלואה במחנה הריכוז ברגן-בלזן בצפון גרמניה.

ביום שבת האחרון הצליח סמט, ניצול השואה, לשרוד בפעם השנייה בחייו את הזוועה כאשר נותר בחיים לאחר הטבח בו נרצחו 11 בני אדם בבית הכנסת של קהילת "עץ חיים" בפיטסבורג. "זה פשוט לא נגמר. זה אף פעם לא בטוח לחלוטין עבור היהודים. זה פשוט הדנא. לא רק של אמריקה, אלא של העולם כולו" אמר סמט בראיון ל CNN.

הוא סיפר כי בפעם הראשונה מזה עשרות שנים הוא איחר בארבע דקות לבית הכנסת, וכאשר הגיע לפתח בית הכנסת שמע את חילופי היריות בין הרוצח רוברט באוורס לבין השוטרים שהוזעקו למקום. "הוא ירה עם תת מקלע ללא הפסקה" סיפר סמט. יממה לאחר המתקפה בבית הכנסת, חזר סמט אל בית הכנסת בפיטסבורג, התפלל וסיפר את סיפור חייו לנוכחים. לאחר מספר דקות הגיעה בתו אל בית הכנסת כאשר היא בוכה, השניים התחבקו מול המצלמות וסמט לחש לה "אני כאן. אני בחיים".

סמט סיפר בראיון המרגש ל CNN היא נצאים הגיעו אל בית משפחתו בהונגריה בזמן מלחמת העולם השנייה והעלו את משפחתו על רכבת לאושוויץ, אלא שלאחר מכן הם הועברו לברגן-בלזן. "אם הגעת לאושוויץ תוך 50 דקות היית מת.

בברגן בלזן הרגו אותך תוך הרעבה. אמא שלי הצילה אותנו היא חילקה את פרוסת הלחם הקשה לחתיכות קטנות וחילקה אותן בינינו מספר פעמים ביום". לאחר שנמלט מזוועות השואה התגייס סמט לצה"ל ושירת כצנחן.