הסכם מסגרת היסטורי בין משרד הכלכלה לענקית התעופה בואינג

בואינג תבצע רכש גומלין בישראל בשיעור של 35% לפחות, על עסקאות מטעם הממשלה, בהן תזכה במסגרת הליך מכרזי.

רעות הדר , כ"ב בחשון תשע"ט

הסכם מסגרת היסטורי בין משרד הכלכלה לענקית התעופה בואינג-ערוץ 7
כהן ודיפנס
צילום: דוברות משרד הכלכלה והתעשייה

ענקית התעופה האמריקנית ''בואינג'' ומשרד הכלכלה והתעשייה, חתמו על הסכם מסגרת לביצוע רכש גומלין בישראל, על עסקאות מטעם הממשלה, בהן תזכה במסגרת הליך מכרזי.

במסגרת ההסכם המשותף התחייבה חברת התעופה האמריקנית לבצע שיתופי-פעולה תעשייתיים עם תעשיות ישראליות בשיעור של לפחות 35% מערך כל עסקה שתחתום עם הממשלה בישראל וגופים מטעמה, בסך של מעל למיליון דולר.

עתיד הקניות של ישראל מבואינג הצבאית בעשור הבא צפוי להיות באזור 10 מיליארד דולר, מה שיביא לישראל עבודה בשווה ערך של 3.5 מיליארד דולר. מדובר על בשורה אמיתית לתעשייה הישראלית שתהנה מכספי רכש אמריקניים במסגרת מכרזים קרובים של משרד הביטחון, בהם בואינג מתמודדת. בין מכרזים אלו ניתן למנות רכש מטוסי תדלוק, טייסת מסוקי תובלה ומטוסי F15 נוספים.

בואינג פעילה בישראל מקום המדינה, מוכרת ציוד למטרות אזרחיות וביטחוניות ובאחרונה אף החלה לבצע השקעות בסטארט-אפים מקומיים באמצעות קרן ההשקעות Horizon. על-פי נתוני הרשפ"ת, החברה ביצעה עד היום רכש מתעשיות בישראל בהיקף של מאות מיליוני דולרים, זאת בעקבות עסקאות של משרד הביטחון לרכישת מטוסים ומסוקים.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "ההסכם עם חברת התעופה בואינג מעיד על הבעת אמון חשובה של החברה בפעילות בישראל ובתעשייה הישראלית. המדיניות החדשה של הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי אשר הופכת את המחויבות הרגולטורית של חברות זרות, להזדמנות עסקית שתורמת לקידום התעשייה והכלכלה הישראלית, הנה בעלת תרומה מהותית לתעשייה ולכלכלה הישראלית".

נשיאת בואינג דיפנס, ליאן קארט: "השותפות שלנו עם ישראל ארוכת-שנים ומתחילה בעצם עם הקמת המדינה. ההסכם הזה מבטיח שמערכת היחסים והשותפות תמשיך לצמוח ולשגשג גם בעשורים הבאים".

מנהלת הרשפ"ת, זיוה איגר: "אנו שמחים לדווח על ההסכם עם חברת בואינג, ומשוכנעים שיעניק רוח גבית לחיבורים בינה לבין התעשייה הישראלית. הדבר חשוב בעיקר על רקע הסכם ה-MoU עם האמריקנים וביטול האפשרות להמיר כספי רכש, ומעניק אפשרות נוספת לתעשיות הישראליות להתחבר לחברה עולמית מובילה".