רס"ן אליאב גלמן ז''ל
רס"ן אליאב גלמן ז''ל צילום: דובר צה"ל

בית המשפט הצבאי ביהודה זיכה את המחבל ממדוח יוסף עמרו מעבירת הרצח של אליאב גלמן הי''ד והרשיע אותו בעבירת הריגה בלבד.

בית המשפט נימק את הזיכוי בכך שלא ניתן לקבוע כי המחבל אכן הגיע למקום על מנת לרצוח ולכן לא ניתן לבסס את היסוד הנפשי הנדרש בכדי להרשיע בעבירת גרימת מוות בכוונה - עבירת הרצח בדין הצבאי.

נזכיר כי ממדוח עמרו בן ה-26, תושב דורה באזור הר חברון, הגיע לפני כשנתיים בהליכה לעבר הטרמפיאדה בצומת גוש עציון. לאחר שעורר את חשדם של הלוחמים ששהו בצומת הוא החל לרוץ לעבר הטרמפיאדה במקום, תוך שהוא מניף סכין.

בטראמפיאדה שהו גלמן ואזרחים נוספים. גלמן שלף את אקדחו האישי והסתער לעבר המחבל, אך למרבה הצער נפגע מירי טועה שנורה לעבר המחבל, וגרם למותו הטראגי של גלמן. בית המשפט קבע כי המחבל כן נושא באחריות למותו של גלמן, שכן הירי נגרם בעקבות מעשיו.

שניים מהשופטים קבעו כי יש להרשיע בהריגה. נשיא בית המשפט הצבאי, בדעת מיעוט סבר כי יש להרשיעו בעבירה של גרם מוות בכוונה, עבירה המקבילה לעבירת רצח. מצה"ל נמסר כי התביעה תלמד את הכרעת הדין ותשקול האם לערער.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר בתגובה להחלטת בית המשפט: ''אני סבור בדיוק כמו התביעה הצבאית ונשיא בית המשפט הצבאי, כי מחבל שרץ עם סכין במטרה לרצוח חיילים ואזרחים, צריך להיות מורשע ברצח. חד וחלק. אין היגיון אחר ואני בטוח שבסופו של דבר כך יהיה".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו אשר מלווה משפחות נפגעי טרור תוקף את ההחלטה ואומר "החיפוש אחר יסוד נפשי של מחבל כאשר ברור שאותו מחבל הוא חלק מטרור של השמדת ישראלים אינו מובן ואינו מקובל מטרת המחבל הייתה לרצוח ולצערנו הרב הוא אף הצליח להשיג את התוצאה. אנו קוראים לתביעה לערער על הכרעת הדין כדי שהמחבל הרוצח יבוא על עונשו".

משפחתו של גלמן דורשת לגזור עונש מוות למחבל, "גם אם יקוצצו ידיו ורגליו של המחבל עד שירקב וימות ביסורים זה לא ישנה את מצבנו, זה לא ינחם או ייאש ולא ירגיע את הכאב. אנו דורשים עונש מוות למחבל - עניין העונש והמוות של המחבל הוא לאומי ציבורי למען עם ישראל שידע כל ארור מה הדין כשמנסה לפגוע ביהודי", מסרו בני המשפחה.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן תקף את החלטת השופטים, "פסק דין הזוי שלא נכנס לא לראש ולא ללב. יש לנו עסק עם שונאי דמנו שיוצאים מביתם בשלווה גמורה ובתחושת שליחות של אללה כדי להרוג כל יהודי שייפגשו.

''אנחנו כעם וכממלכה לא רק שמוציאים אותם בחיים משדה הקרב שהם מחוללים אלא גם מוותרים להם בשדה המשפט. אין כאן צדק ואין כאן משפט צדק. רק אומה שתדע לעמוד על שלה בתוקף תוכל לבנות חברה אמיתית של ערבות הדדית ואהבת המולדת".

עוד אמר נאמן "בית המשפט שוב מראה תעודת עניות. גם כשיש בידינו תיעוד שמוכיח שהמחבל התכוון לרצוח יהודים בגלל שהינם יהודים, הוא בוחר מתוך פחד להקל בעונש".