השגריר דיין עם המנהיגים הדתיים, באירוע הזיכרון
השגריר דיין עם המנהיגים הדתיים, באירוע הזיכרון צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק

בבית הכנסת 'פארק איסט' בניו יורק, התקיים היום (רביעי) כנס בין דתי לזכר נרצחי הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג.

באירוע נטלו חלק מזכ"ל האו"ם, שגריר ישראל באו"ם, הקונסול הכללי בניו יורק, הארכיבישוף של ניו יורק ומנהיגים דתיים נוספים. את הכנס ארגן הרב ארתור שנייר תחת הכותרת 'מאוחדים נגד השנאה'.

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, ביקש להגביר את המאבק באנטישמיות. "לא רק האנטישמיות גדלה, אלא גם השנאה כלפי קהילות אחרות - יזידים, מוסלמים, נוצרים במזרח התיכון ופליטים ברחבי העולם. האנטישמיות היא השנאה העתיקה בהיסטוריה, מהאימפריה הרומית של ימי הביניים ועד הגירוש בפורטוגל, מעשה מטופש של ארצי שהזיק לה כל כך. אחר כך באה השואה. חשבתי שהשואה הייתה כזו נוראה שהאנטישמיות תיעלם, אבל במקום זאת אני מבחין באנטישמיות גדלה בייחוד בעולם המתפתח".

"זה לא מקובל. יהודים מותקפים רק בשל העובדה שהם יהודים. עלינו להבין למה זה קורה. חייבים להיות תקיפים בגינוי אירועים כמו פיטסבורג. מנהיגים חייבים לפעול במאבק בגורמים לשנאה זו", דברי גוטרש.

דני דיין, הקונסול הכללי בניו יורק, סיפר כי "בעוד כמה שבועות ייערך בבית כנסת זה, כמדי שנה, טקס לזכר יום השואה הבינלאומי וכולנו נישבע 'לעולם לא עוד'. 'לעולם לא' משמעו כעת. אנחנו למודי ניסיון ויודעים שאת החיה האנטישמית צריך לעצור עכשיו. זה מה שלימדה אותנו ההיסטוריה. צריך לפעול ליציקת תוכן למושג 'לעולם לא עוד', להילחם בניאו נאציזם ובאנטישמיות הבוטה בשארלוטסוויל, בפיטסבורג ובכל מקום ובכל צורה".

"האמירה שיהודים הם טרמיטים אינה חוסה בגבולות חופש הביטוי כשהיא נאמרת ע"י מנהיג בעל השפעה. הגיע הזמן 'להחליף את הדיסקט' אל מול האנטישמיות הרצחנית. לישראל יש אחריות, גם אלפי קילומטרים מירושלים, ואני מבטיח לכם שאנו נממש אחריות זו", סיכם דיין.

השגריר באו"ם דני דנון הוסיף, "מעבר לגינויים, הגיע הזמן למעשים. עלינו להילחם בכל מקום בעולם נגד האנטישמיות, בדיוק כמו שאנו נלחמים בטרור".

הרב ארתור שנייר ציין, "לעולם לא חשבתי שלאחר מה שחוויותי באירופה, שהיה האירוע האנטישמי החמור בהיסטוריה, שהאירוע האנטישמי החמור בעת הזאת יקרה בארה"ב, מדינת החופש. ביחד אנו מאוחדים, וביחד נשמור על ביטחוננו והחופש שלנו. לראות את כלל אחיי ואחיותיי לאמונה פה, נותן לי תקווה. אנחנו מאמינים בחיים ולא במוות, מאמינים בהרמוניה ושלום ולא בסכסוך".

יו"ר המרכז לתרבות איסלאמית בצפון אמריקה, שייק מוסא, דיבר על הקיצוניות באסאלם. "אנחנו לא צריכים להיות כאן שוב ושוב ולהגיב על פשעי שנאה. זה הזמן שארה"ב תהפוך ליותר מאוחדת ע"י איסור השנאה. מיד אחרי ה -11 בספטמבר כעסתי, הצהרתי שחלה החובה לשנות את הנוסחה השגויה של האסלאם בעולם. 56 מדינות באו"ם הן מוסלמיות, 22 ערביות והן מכחישות אומה ריבונית יהודית, וזה לא הגיוני. המוסלמים יפיקו תועלת רבה על ידי קבלת המדינה היהודית, וכך נפעל".