דו"ח חדש:
"הרשות משתלטת על שטחים ביו"ש ובבקעה"

דו"ח של תנועת רגבים שיוצג היום בכנסת: פלשתינים משתלטים על אדמות בעלות חשיבות ביטחונית באמצעות חקלאות וכבישים.

ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: עבד רחים כתיב, פלאש 90

דו"ח חדש שיוצג היום (חמישי) בכנסת, וחובר על ידי תנועת רגבים, חושף כי באמצעות פעילות חקלאית רחבת היקף מבצעת הרשות הפלשתינית במימון אירופי השתלטות אסטרטגית על שטחים ביו"ש.

על פי הדו"ח, שחלקים ממנו פורסמו הבוקר ב"ישראל היום", הפעילות נעשית על פי תוכנית מוסדרת, בעיקר בשטחי C, הנתונים לשליטה מלאה של ישראל, כדי לקבוע בשטח עובדות שיקבעו את האזורים כפלשתיניים.

עיתוי פרסום הדו"ח בולט, על רקע הוראתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כשבועיים בלבד, לדחות את פינויו של הכפר הבדואי חאן אל אחמר, חרף אישור בית המשפט העליון לפנותו ולהרוס אותו. הכפר שוכן בשטח C.

מחברי הדו"ח תוקפים את תגובת הממשלה ל"השתלטות" הפלשתינית המתוארת בו, ומכנים אותה "רפה מאוד עד לא מורגשת".

על פי הממצאים, הפעילות נעשית בשלוש דרכים. הראשונה: פריצת דרכים וסלילת כבישים חקלאיים באורך מצטבר של מאות קילומטרים, כדי לאפשר גישה לאדמות דווקא בנקודות אסטרטגיות ובכללן בקעת הירדן, גוש עציון, אזור אריאל והשומרון, הר חברון, מזרח בנימין ועוד.

אמצעי שני הוא השתלטות על מקורות מים, ובכלל זה מעיינות בקרבת יישובים ישראליים, חפירת רשתות של בורות מים באזורים מדבריים, הקמת אגני ניקוז תוך הטיית תוואי נחלים, פריסת מאות קילומטרים של צנרת מים ובניית מאגרי מים.

הדרך השלישית היא תפיסת קרקעות בפעילות חקלאית. ההיקף של פעילות זו עומד על אלפי דונמים. הדו"ח מתאר את הבחירה המכוונת של נקודות בעלות חשיבות מדינית וביטחונית, וחושף את הארגונים שמתכננים את הפעילות ומובילים אותה.