זריחה
זריחה צילום: ערוץ 7

בעידן המודרני האמונה והיהדות נמצאות במלחמה. כשהציבור שקע בתרדמה מכון ידעיה קם להעמיק לחקור ולבסס את האמונה

זה לא חדש; מאז ימי אברהם אבינו, שעמד מעבר אחד וכל העולם מהעבר השני, עם ישראל תמיד היה שרוי במלחמה.

לא רק במלחמה מול אויבים שביקשו להשמיד אותנו פיזית, אלא גם ובעיקר במלחמת אמונות ודעות. אברהם נלחם מול עבודת האלילים של נמרוד ותרח, בני ישראל נאבקו בתועבות מצרים וארץ כנען, הנביאים יצאו נגד פולחן הבעלים והאשרות, החשמונאים נגד ההלניזם וההתייוונות, התנאים והאמוראים נגד כתות מינים והשפעות נוכריות, הראשונים נגד הנצרות והאיסלם, והאחרונים נגד ה"השכלה" והחילון.

האמרה הידועה, "שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו", נכונה במישור האמוני-רוחני לא פחות מאשר במישור הארצי, והיא נכונה בדורנו לא פחות מבכל דור בעבר.

אבל לאחרונה, נראה שנרדמנו בשמירה.

ההתפתחויות התרבותיות והטכנולוגיות בדור האחרון פתחו חזיתות חדשות במלחמה על האמונה. האינטרנט והמדיה מוצפים בתכנים שמטרתם לתקוף את היהדות ולערער את האמונה מכל כיוון אפשרי.

חלקם תוקפים את האמונה בתורה מן השמים, אחרים מגחיכים את האמונה באלוקים עצמו, לועגים לדברי חז"ל או מאשימים את היהדות בחוסר מוסריות. חלק גדול מהתקפות אלה הן שלוחות של גל "האתאיזם החדש" השוטף את העולם, ששם לעצמו למטרה להכחיד כל צורה של אמונה באל; אחרות ממומנות בתקציבי עתק על ידי ארגוני מיסיון למיניהם, שלא ויתרו על שאיפתם להמיר יהודים על דתם.

ילד תמים שיחפש באינטרנט מידע על נושאים ביהדות או באמונה, ייחשף כמעט בוודאות לקישורים המפנים לאותם אתרי כפירה או מיסיון כאשר לרוב אין לו שום כלים להתמודד איתם. (רוצים לבחון זאת בעצמכם, חפשו בגוגל וביוטיוב את המילים "אמונה", "אלוהים" או מילים קשורות ותראו כמה אתרי כפירה ומסיון יקפצו בעמודים הראשונים).

והתוצאות בשטח; סקרים שונים מראים על אחוזים גבוהים מאד של נשירה בקרב הציבור הדתי, עד כדי שליש או חצי מבוגרי מוסדות החינוך הדתי לאומי. הסיבות לכך מורכבות מן הסתם מגורמים שונים, אבל אין להקל ראש בתרומתה של אותה מתקפת כפירה למציאות עגומה זו.

וכמו במלחמה, השלב הראשון הוא עצם ההכרה בקיומה של מלחמה, ובקיומו של אויב; בעקבות לפתח דרכים להתמודד איתו, אלא שהציבור הדתי, כך נראה, שקוע, במידה רבה, בתרדמה. חלקם נסחפים עם הזרם הכללי, אחרים מדברים גבוהה גבוהה על חזונו של הרב קוק, על דורנו הגדול, קידוש החומר ותחיית האומה בארצה, כאשר האורות הזורחים מסנוורים את עיניהם מלהבחין באויב המתגנב בחסותם.

ויש כאלה העומדים על הסכנה, אבל נלחמים עדיין את מלחמות העבר, עוסקים בשאלות שעמדו על הפרק בשנות ה-70 וה-80, ואינם מודעים כמעט להתפתחויות החדשות בשדה הקרב - והרי הם כחיל הפרשים הפולני מול הטנקים הגרמנים במלחמת העולם השניה.

כמו אברהם אבינו, כמו הנביאים, כמו החשמונאים, התנאים והאמוראים, הראשונים והאחרונים, עלינו להכיר באיום, להניף את דגל "מי לה' אלי" ולהתגייס למלחמה על כל הקדוש והיקר לנו. ואת המלחמה הזו עלינו לבצע בצורה המקצועית ביותר. לזהות את האויב, ללמוד אותו לעומק, לדעת מה להשיב לו וכיצד לתקוף אותו בחזרה, ולתת לילדינו את הכלים הנחוצים להם.

אין צורך להיבהל או להיכנס לפניקה. עם ישראל שרד את כל ההתקפות עליו לאורך יותר מ-3000 שנה, והוא ישרוד גם את הגל הזה. השאלה היא רק כמה חללים ייפלו לאורך הדרך - וזה כבר תלוי בנו.

בדיוק לשם מטרה זו הקמנו את מכון ידעיה. ריכזנו קבוצה של מומחים מתחומים שונים - רבנים, מדענים, אנשי אקדמיה, חוקרי מקרא ועוד - על מנת ליצור משנה אמונית סדורה וברורה, שתעניק מענה לשאלות השונות המערערות את האמונה בימינו. המלחמה על האמונה מתנהלת בחזיתות שונות, מקושיות על האבולוציה וביקורת המקרא, ועד לתחושות קיומיות לפיהן התורה מנותקת מהחיים המודרניים.

פעילותנו הראשונה היתה להקים את האתר "לדעת להאמין", בו ריכזנו עשרות מאמרים מקצועיים מחולקים על פי נושאים. כל מי שמתמודד עם שאלות מעין אלה, בעצמו או אצל חברים, ילדים או תלמידים, יוכל לחפש שם תשובות, או לפנות אלינו ישירות דרך האתר. בהמשך אנו מתכוונים ליצור בע"ה סדנאות הדרכה להורים ומורים, ופעילויות אחרות לחיזוק האמונה בעם ישראל. אתם מוזמנים לבקר אותנו באתר, להצטרף אלינו ולקחת חלק במערכה על עתידנו.