מתי קונים?
מתי קונים? צילום: אייסטוק

מחשב הוא אחד הכלים החשובים ביותר להתפתחות הילד והתלות בחיבור לאינטרנט משותפת לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים.

עם זאת, הורים רבים שואלים את עצמם מתי הזמן הנכון לקנות מחשב לילדים ואיך משתמשים בו באופן שלא יעודד התמכרות. כמו כן, הדילמה רלוונטית כי התזמון של רכישת המחשב מושפע משיקולי תקציב.

לפי נתוני הרשתות, מדי שנה נמכרים בישראל כ-850 אלף מחשבים. מבין המחשבים שנמכרים, הרוב הם מחשבים ניידים ויש יותר מחשבים במגזר העסקי מאשר במגזר הפרטי. העלות הממוצעת של מחשב נייד היא 2,200 ש"ח, אך יש דגמים שיכולים להגיע למחירים של עשרות אלפי שקלים ומציעים ביצועים מעולים.

לשם השוואה, סך ההוצאה של משק בית בישראל לחינוך, תרבות ובידור עמד בשנת 2015 על 1,483 ש"ח. המשמעות היא שמחשבים מייצגים הוצאה גבוהה עבור משקי הבית ולעיתים רכישת מחייבת נטילת הלוואה לכל מטרה דרך גוף חוץ בנקאי. במידה וזה המצב, צריך לבחון את התזמון הנכון גם מתוך פרספקטיבה כלכלית ולא רק חינוכית.

צורך, גיל וכמות מכשירים: כך תדעו מתי להביא מחשב הביתה

מלבד ההיבט הפיננסי, השיקול העיקרי שלפיו אפשר לדעת מתי הזמן הנכון לקנות מחשב לילדים הוא הצורך שלהם. אם לילד יש כבר מכשיר נייד מסוג סמארטפון שמשמש כמחשב לכל דבר ועניין, הוא לא באמת זקוק למכשיר נוסף בחדר השינה כדי להתחבר לאינטרנט ולשחק עם חברים. לפיכך, הצורך האמיתי נקבע לפי הדרישות של המערכת החינוכית מהילד ומשימות שאיתן הוא מתמודד במסגרת בית הספר היסודי, החטיבה והתיכון.

בנוסף, רצוי להתאים את סוג המחשב ואופי השימוש לגיל הילד ויכולת התפיסה שלו. עד גילאי 6-7 יכולים הילדים להסתפק במחשב בסיסי בלבד כי הם משתמשים בו בעיקר לצפייה בסרטונים, בעוד מגילאי החטיבה הם צפויים להציב דרישות גבוהות בכל הנוגע למפרט הטכני, למעבד, לביצועים, למסך ועוד.

כמו כן, כמות המחשבים הקיימים בבית גם היא משפיעה על התזמון הנכון לרכישת מחשב נוסף. כל עוד יש בבית מספיק מחשבים שיכולים לשמש את כל בני המשפחה, אין צורך בהוצאה נפרדת רק מטעמי נוחות. לחילופין, משפחה ממוצעת עם 3 ילדים זקוקה ל-2 מחשבים זמינים לפחות בכל רגע נתון.

החלטתם לקנות מחשב – מה עכשיו?

הדילמות של הורים לא מסתיימות לעולם ואין טעם לצפות שזה יקרה בכל הנוגע לשימוש במחשבים. הפתרון הוא להגביל את הילדים מבחינת שעות שימוש במחשב, גלישה באינטרנט וחשיפה לתכנים. חשוב לא פחות להראות לילדים דוגמא אישית ולעודד אותם לשלב את השימוש במחשב עם קריאת ספרים וכמובן פעילויות מחוץ לבית.