שמחה גולדין: לא לחזור להבנות צוק איתן

על רקע ההתקדמות במגעים להסדרה פנה פרופ׳ שמחה גולדין לשרי הקבינט: אל תצביעו שוב על הפסקת אש בלי לתקן את מחדל הפסקת האש הקודמת.

חזקי ברוך , כ"ג בחשון תשע"ט

שמחה גולדין
שמחה גולדין
צילום: קובי ריכטר/TPS

פרופ׳ שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין, פנה היום (חמישי) במכתב אישי לחברי הקבינט המדיני-ביטחוני זאת על רקע הדיווחים על התקדמות במגעים להסדרה בינלאומית בעזה.

גולדין דרש מהשרים שלא לחזור להבנות סיום מלחמת ׳צוק איתן׳ מבלי לתקן את מחדל הפסקת האש ומבלי להשיב את החיילים ואת האזרחים.

"כחבר בקבינט אינך יכול לחזור להבנות סיום מבצע צוק איתן, לפני שהחמאס מחזיר את החיילים שנהרגו ונחטפו כתוצאה מ'הבנות', כתוצאה מ'הפסקת אש. אתה יודע כי הפסקת האש מאז לא הסתיימה כי הבנים לא חזרו הביתה. אם תצביע שוב להסכם הפסקת אש עם החמאס, מבלי לתקן את מחדל הפסקת האש הקודמת, אתה מסכן את חיילי צה"ל וחוזר באופן נפשע על המחדל של שנת 2014. דמם בראשך, גם אם תכבס את המונח 'הפסקת אש' ותקרא לו 'הבנות', 'שקט בטחוני'. אזרחי מדינת ישראל אינם טיפשים. קח את זה בחשבון, בחשבון המוסרי שלך, ובחשבון הפוליטי", כתב גולדין.

גולדין הוסיף וכתב לשרים כי הוא חש אכזבה קשה מכך שישראל אינה פועלת מול קטאר על מנת להשיב את הבנים מעזה.

לדבריו, "קטאר הינה ציר מרכזי בעלת יכולת להשפיע על הנהגת חמאס, וממשלת ישראל לא מנצלת את המעורבות הקטארית להשבת החיילים והאזרחים. אתה כחבר קבינט יודע עד כמה אפשרת את המעורבות הקטארית בעזה מבלי שתדרוש כתנאי את החזרת החיילים, מבלי שתדרוש שקטאר תביא את החמאס למשא ומתן על החיילים, מבלי שתנצל את החשש של החמאס מכך שהאוכלוסייה העזתית תרים ראש בעת החורף הקר. אתה אפשרת להכפיל את מספר שעות החשמל בעזה ללא העמדת דרישה מוסרית ולגיטימית, המגובה גם בחוק הבינלאומי, לגרום לכך שהחמאס יביא חזרה את החיילים. גרוע מכך, אתה שותף להשתקה ולספינים מסביב ל'הסדרה'".

עוד כתב פרופ' גולדין, "השבוע שוב נכנעת לאיומי האויב, איומי סחיטה של יחיא סנוואר הדורש חמישה עשר מיליון, במזומן. הסחיטה הצליחה עד עכשיו ואתה שותף לכך. ככה מקבלים סיוע מהתורכים, ככה מקבלים משאיות מלט לבניית מנהרות, וככה מקבלים דלק. ועדיין אתה לא דורש את החיילים".