הניצחון של מגרון: "שטחי יו"ש אינם למכירה"

שרים ואישי ציבור השתתפו בטקס הנחת אבן פינה לשכונת הקבע ביישוב מגרון. יואב גלנט: ''יש כאן זכות אבות לצד צורך ביטחוני".

אלירן אהרון , כ"ג בחשון תשע"ט

תושבי מגרון בחבל בנימין חגגו היום (חמישי) בטקס הנחת אבן פינה לשכונת הקבע ביישוב שהולך ומוקם על פי החלטת הממשלה.

הנחת אבן הפינה מתרחשת שש שנים לאחר שנעקרו התושבים מהמאחז מגרון ונהרסו בתיהם. במהלך שש השנים התושבים התגוררו בקראווילות.

הטקס התקיים במעמד שרי הממשלה, יו"ר הכנסת וראשי ההתיישבות באיו"ש.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אמר כי ''הנחת אבן הפינה אומרת ששטחי יו"ש אינם נכס סחיר, זה לא נושא למכירה, לנו יש כאן זכות אבות לצד צורך ביטחוני פנימי וחיצוני. האחיזה במגרון היא חיונית לראיית ביטחון ישראל.

''מי שמסתכל מזרחה מבין שהאיומים מתדפקים ממזרח לירדן. המרחב מירדן עד הים מחויב בהחזקה בטחונית... אנחנו מניחים אבן פינה למגרון ואנו נבנה אותה. אני אדאג לכך שממשלת ישראל תעשה זאת עד סוף השנה", הבטיח גלנט.

לצד השמחה על הקמת השכונה החדשה, התושבים מצפים לנצח בתביעה המשפטית שהגישו כדי להכיר באדמות שרכשו על רכס מגרון, הכרה שתכשיר את הקרקע לקיום החלטת הממשלה להקים את הישוב בראש הרכס, במקום אותו טיפחו במשך 13 שנה עד העקירה לפני שש שנים.

שר ירושלים ומורשת זאב אלקין אמר בטקס כי ''באירועים מהסוג הזה נהוג לשמוח אבל כמי שליווה את מגרון מרגע הפינוי ועד היום זה לא אירוע משמח. היינו שמחים אם הייתה לנו מערכת משפטית אחרת שהייתה מקבלת החלטה הגיונית, ואני מייחל לימים בהם מערכת המשפט תעשה דין צדק אמיתי.

''היות ועדיין לא זכינו שתהיה לנו מערכת משפטית אחרת הסיפור של מגרון מעביר מסר חשוב: כל מי שחושב שאפשר להרים יד על ההתישבות ידע שכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ. הישוב יגדל ויתרחב זו דרכנו מאז ומעולם, נסיונות הפינוי רק יובילו לחוזקה ולהתרחבותה של ההתיישבות".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בטקס "לא באתי לשכנע בדבר זכויותינו בארץ ישראל, באתי לכאן ברגשות מעורבים, בשמחה גדולה של הנחת אבן הפינה לצד עצבות גדולה על הרגע הקשה של הפינוי לפני שש שנים.

''אנחנו נמצאים בראש ובראשונה בזכות המשפחות של מגרון שלא התייאשו, לא היה פשוט אבל בזכותכן הגענו לרגע הזה. כולי תקווה להיות מוזמן לחנוכת הבתים, לאכול איזה בורקס ולהרים לחיים. אין לי איחולים טובים יותר מ'ראה בנים לבנייך כאן במגרון', מזל טוב", הוסיף.

שר החקלאות אורי אריאל ביקש בפתח דבריו לעמוד דקה דומיה לזכר שמונת בני משפחת עטר שנספו בתאונת דרכים. לאחר מכן אמר אריאל: ''אנו כאן במקום מושבו של שאול המלך, חזקים, מנוחמים בבניין הארץ וממשיכים את דרך אמונתם של משפחת עטר.

''הנחת אבן פינה זו מהווה את תחילת הדרך של מיגרון המתפתחת. מיגרון היא מהות הציונות, אנשיה הם קהילה תומכת ומדהימה שמהווה דוגמא לסולידריות הישראלית. עם ישראל לא יכול להתקיים ללא התיישבות בכל מרחבי ארצנו. הגיע זמן ריבונות", אמר שר החקלאות.טוען....