רוני אלשיך
רוני אלשיךצילום: הלל מאיר/TPS

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) דורש מהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן להודיע לאלתר על המועמד להחלפת מפכ''ל המשטרה רוני אלשיך.

סמוטריץ' מתח ביקורת על מפכ''ל המשטרה רנ''צ רוני אלשיך שהעביר מסמך ליועץ המשפטי לממשלה ובו אוסף הכפשות נגד הניצבים המועמדים להתמנות לתפקיד המפכ''ל ולהחליף את אלשיך.

"אני קורא לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן לדבוק בתכניתו ולפרסם את שמו של המועמד לכהונת המפכ"ל עוד לפני שבת כמתחייב (30 יום לפני מועד פרישתו של אלשיך), ולא להיכנע לניסיונות הסיכול המבישים שאנו עדים להם", אמר סמוטריץ'.

''זה רגע שארדן חייב לגלות אומץ ומנהיגות ולא להמתין לאישור של אף אחד. כולל לא של היועץ המשפטי לממשלה", הדגיש חבר הכנסת מהבית היהודי.

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש, הגיב גם הוא למסמך ההכפשות שגיבש אלשיך, ותהה ''איך ניצב מכהן לא יכול להיות מועמד למפכ''ל ויש נגדו 'חומרים נפיצים' שנשמרים בסודיות בידי אלשיך? איפה הייתם עד עכשיו?''.

לדברי קיש, ישנה ''הרגשת דה-זוו קשה למקרה גל הירש. רציתי לבדוק זאת בוועדת חקירה פרלמנטרית אבל סיעת כולנו סיכלה את הניסיון''.

חברת הכנסת רויטל סוויד (המחנה הציוני) אמרה כי ''לא יתכן שכל מועמד לתפקיד מפכ״ל יעבור סיכול ממוקד. אסור שסיפור גל הירש יחזור על עצמו עם המועמדים למפכ״לות. היועמ״ש חייב לסיים את הבדיקה במהירות האפשרית על מנת למנוע פגיעה באמון הציבור במשטרה. העיתוי בו הועבר המידע מדאיג ותמוה. אם יש ממש במידע לא ברור למה חיכו לרגע האחרון".

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כאמור, בחברת החדשות נחשף הערב (חמישי) כי מפכ''ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך העביר ליועץ המשפטי לממשלה מכתב חריף ובו שורת הכפשות נגד שלושת הניצבים המועמדים להחליפו בתפקיד ולהתמנות למפכ''ל הבא של המשטרה.

במסמך היה מידע רגיש, מביך ומכפיש נגד המועמדים להחליף את אלשיך וקיים חשש שבעקבות המכתב ינחה היועמ"ש אביחי מנדלבליט לעכב את המינוי של המפכ''ל הבא.

כזכור, השר לביטחון פנים היה צריך להכריז על מפכ"ל המשטרה היום או בסוף השבוע. אלשיך מסיים את תפקידו בעוד חודש בדיוק והוועדה למינוי בכירים זקוקה לחודש ימים כדי לבדוק את המועמדים להחליפו.

גורם משפטי בכיר הגדיר את המסמך כמסמך רכילותי ואמר שחלק מהמידע שם פורסם כבר בעבר. עם זאת, היועמ"ש הורה לבדוק את מסמך אלשיך לפני שיינתן אור ירוק להמשך הליך מינוי המחליף.

מדובר בשלושה ניצבים ביניהם שניים המשרתים בתפקידים הרגישים ביותר במשטרת ישראל - מפקדי המחוזות ירושלים ותל אביב.

תגובת המשטרה: ''משטרת ישראל נדרשת על פי חוק לדווח לגורמים המוסמכים על כל מידע רלוונטי, בהתייחס למועמדים. המידע מועבר על ידי היועצת המשפטית של משטרת ישראל תנ״צ איילת אלישר לגורם במשרד המשפטים שהוסמך לכך על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

''הניסיון לקשור את מפכ״ל המשטרה לאינטרסים זרים כדי לקושש עוד כותרות 'צהובות' ולפגוע במועמדים, מעידה על חוסר מקצועיות במקרה הטוב וזדון במקרה הפחות טוב. משטרת ישראל לא תסכים להיות חלק משיח מכוער זה'', לשון התגובה.