יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין צילום: הלל מאיר/TPS

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין משיב לטענות השמאל על דבריו הבוקר בגלי צה"ל לפיהם לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין "לא הייתה שום השפעה היסטורית".

בלשכתו מסבירים כי "רצח ראש הממשלה יצחק רבין היה טרגדיה נוראית למשפחתו וחבריו, וזעזוע קשה שפקד את מדינת ישראל. בדבריו טען יו״ר הכנסת שהרצח השפל לא סייע ליגאל עמיר להשיג את התוצאה הפוליטית שקיווה להשיג, להפך. במעשהו האריך את ימיהם של הסכמי אוסלו שנועדו לכשלון מלכתחילה".

בראיון סיפר כי שקל ברצינות להגיע לעצרת בכיכר, "חשבתי שאולי סוף סוף יש איזושהי מחשבה להפוך את העצרת למשהו שלצערי לא הייתה עד כה, משהו שבאמת גורם לכולנו לחשוב מה ואיך אנחנו עושים על מנת שחס ושלום לא עוד יקרה דבר כזה בישראל".

עוד אמר כי "מקריאות בוז אני רק הייתי מקבל נקודות פוליטיות. אבל אני לא הלכתי לשם מסיבה פשוטה, כל מה שקרה אתמול מוסיף פילוג בעם. אני מטרתי וחובתי כיו"ר הכנסת, איחוי קרעים דווקא מאבק בפילוג בעם. כל מה שלצערי קרה אתמול, גם הוסיף פילוג בעם וגם מוביל למסקנות הפוכות מהמסקנות שלי. מדברים בעצרת על כך שהרצח הפוליטי היה מוצלח מאוד, שיגאל עמיר הצליח במשימתו, אז מה זה אם לא עידוד של אלימות פוליטית. אני דווקא מגיע למסקנות הפוכות לגמרי, אני חושב שהרצח הפוליטי הנתעב הזה לא הייתה לו שום השפעה היסטורית".

אדלשטיין נשאל האם הוא עומד מאחורי קביעתו וחזר, "שום השפעה היסטורית. ואם הוא השיג מטרות, אז מטרות הפוכות ממה שהרוצח הנתעב הזה כיוון להשיג ולכן, אני אומר סוף סוף ואני מקווה שיבוא היום ולא עוד עשרות שנים שאנחנו כולנו נבין שהמסקנה היחידה של כל מה שקרה היא שאנחנו צריכים כולנו ביחד, ימין שמאל ומרכז לא לטשטש את הדעות הפוליטיות, להמשיך את הוויכוח. גם בימי זיכרון לרצח רבין, אני לא משנה את עמדותיי, אני זוכר שדיברו איתי אנשים שהיו באמת מאוד קרובים לרבין בהסכמי אוסלו, כמו שמעון פרס למשל, אתה תמיד נואם נגד הסכמי אוסלו גם ביום הזיכרון לרצח רבין? אמרתי לו כן, זאת הייתה העמדה שלי וזה בדיוק העניין - לא יגאל עמיר קובע את העמדות הפוליטיות שלי ולא אלימות פוליטית גורמת לי לשנות את העמדות הפוליטיות שלי".