רס"ן אליאב גלמן ז''ל
רס"ן אליאב גלמן ז''ל צילום: דובר צה"ל

עו"ד פרופ' רון שפירא פנה בסוף השבוע האחרון לפרקליט הצבאי הראשי בשם ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", ודרש ממנו להורות על הגשת ערעור על הכרעת הדין שניתנה במשפטו של המחבל ממדוח יוסף מחמוד עמרו.

כזכור, עמרו הוא המחבל שביצע את הפיגוע בצומת גוש עציון בחודש פברואר 2016 במהלכו נרצח רס"ן אליאב גלמן הי"ד.

בשבוע שעבר זיכה בית המשפט הצבאי את עמרו מעבירה של "גרימת מוות בכוונה" המקבילה לעבירת רצח, והרשיע אותו במקום זאת בעבירת הריגה בלבד.

במכתבו תוקף פרופ' שפירא את מסקנתן של שתי השופטות הצבאיות, לפיה לא ניתן לדעת בבירור שהמחבל עמרו אכן התכוון לרצוח את העומדים בתחנת האוטובוס בצומת, ולא ניתן לשלול את האפשרות שכוונתו היתה לאבד את עצמו לדעת באמצעות תקיפה דמונסטרטיבית של חיילים.

שפירא קובע כי אם הנורמה שעומדת בבסיס פסק הדין תשתרש, היא עלולה לסכל את האפשרות להרשיע מחבלים ברצח, "בנסיבות 'טרור היחידים', המכה בארצנו, עלול פסק דין כזה, אם ישתרש בהלכה הפסוקה, לאפשר לכל רוצח להעלות לאחר מעשה את הטיעון, שקשה לכאורה להפריכו, שלא התכוון לרצוח כי אם לאבד את עצמו לדעת במעשה הנחזה כמעשה רציחה".

במכתב מציין פרופ' שפירא שורה של טעויות של שתי שופטות הרוב בפסק דינן, ובין היתר כותב, "פסק דינן של שופטות הרוב בוחן שני מצבי דברים חלופיים בלבד, ומתייחס אליהם בטעות כאילו הם מוציאים זה את זה: פעולה מתוך רצון לפגוע באחר ופעולה מתוך רצון להתאבד. גם הדברים המצוטטים מפי הנאשם בפסק הדין, נדמים כמבוססים על חלוקה דיכוטומית זאת. ואולם, חלוקה זאת איננה תואמת את ניסיון החיים, ובמיוחד לא את הפרקטיקה המוכרת, לצערנו, של טרור היחידים".