הריוויירה הפלשתינית בצפון סיני?
הריוויירה הפלשתינית בצפון סיני? צילום: ג'והנה גרון, פלאש 90

בימים הקרובים תוצג בפני פורום 'קהלת' תכנית מדינית המבקשת לשלב בין החלת ריבונות ישראלית על יהודה ושומרון לבין הקמת מדינה פלשתינית. איך עושים את זה? על כך שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם מי שמוביל את היוזמה וגם יציג אותה בכינוס, תא"ל במיל' אמיר אביבי.

כבר בראשית הדברים מדגיש אביבי כי לא מדובר בתכנית ימנית "אלא תכנית שמתחברים אליה אנשים מכל קצות הקשת הפוליטית בארץ ובחו"ל". איך מחברים בין ריבונות למדינה פלשתינית בפועל? "אנחנו עושים את זה בחיפוש מפגש אינטרסים בין הישראלים לפלשתינאים, וגם בינינו לבין הקהילה הבינלאומית, הערבים הסונים ושכנתינו מצרים. בסופו של דבר הכול עניין של אינטרסים".

"הרעיון הוא רעיון פשוט. אוסלו לא באמת הציע מדינה ריבונית לפלשתינים. הרעיון גוזר על שני מיליון איש בעזה לחיות ברצועה ברוחב של חמישה קילומטר. זו לא בשורה גדולה. וביו"ש גם מי שקורה לכך מדינה, זו לא מדינה ריבונית בשום קונסטלציה", אומר אביבי ומדגיש כי לנוכח צרכיה הביטחוניים של ישראל לא ניתן לאפשר הקמת מדינה פלשתינית ביהודה ושומרון.

"כולם מבינים שתהיה שם ישות ללא צבא. הרי תמיד נחזיק את הבקעה וכל מי שיצא וייכנס משם יעבור דרך ישראל. לכן אוסלו זה לא בשורה לפלשתינאים ובקונסטלציה מסוימת זה מסכן את הביטחון הישראלי. לכן החלטנו לשנות פרדיגמה במאה ושמונים מעלות", הוא אומר ומבהיר:

"מכיוון שחצי מהפלשתינים חי ביו"ש וחציים בעזה, מצאנו את הפתרון בעזה, להרחיב את עזה לצפון סיני, לאורך החוף, לאזור שהוא פתוח לעולם, אזור שמאפשר סחר, נמל ושדה תעופה ורציפות טריטוריאלית אמתית ועל הדרך לפתור בעיות של סיפוח. להקנות לתושבי יו"ש אזרחות של מדינתם והמשך חיים אוטונומיים במקום שבו הם חיים כיום. אנחנו מתנגדים לגירוש אנשים מביתם. זה לא הומאני ולא ראוי".

ומה באשר למעמדם המעשי של ערביי יהודה ושומרון? הרי הם לא יסתפקו באוטונומיה שרמתה כשל רשות מוניציפאלית? על כך הוא משיב: "יש הרבה רעיונות לגבי יהודה ושומרון ואנחנו לא פוסלים אף אחד מהרעיונות. אנחנו טוענים שכאשר מתחברים לרעיון ההצעה למדינה פלשתינית אמתית וחופשית כל סוגיית יו"ש תהיה משנית לחלוטין, וכל הרעיונות רלוונטיים, מה מידת האוטונומיה, מה היקפיה, האם יוכלו להיות אזרחי מדינתם ותושבי ישראל וכו' כל זה יכול להיות ריאלי כשיש להם מדינה אמתית".

ומה באשר לעמדה המצרית? כזכור הנשיא המצרי העלה הצעה דומה, אך מיהר להסתייג ממנה כשספג תגובות נזעמות מהעולם הערבי. על כך אומר תא"ל במיל' אביבי כי אכן "הצעה לא רחבה כזו הוצעה על ידי מצרים, וזו הסיבה שאני סבור שהם יסכימו לכך עכשיו. למצרים יש הרבה אתגרים. יש להם שלושים מיליון אזרחים רעבים ללחם, המצב הביטחוני לא פשוט, מצרים איבדה את מעמדה המנהיגותי בעולם הערבי, ובתכנית הזו אנחנו מציעים למצרים לקבל הכול, הם יקבלו סיוע כלכלי מאסיבי, סיוע ביטחוני ויהפכו לציר שעליו יסוב כל הסכם השלום האזורי. זו בשורה גדולה עבורם. בנוסף, אפשר גם להחכיר את הקרקע. לא צריך למסור אותו".

באשר לחשש שאולי עשוי להטריד את המצרים, חשש ממוקד טרוריסטי פלשתיני שנמצא בצמידות אליהם, אומר אביבי: "בתוך התהליך הזה אנחנו מדברים על התגייסות בינלאומית, מתוך הבנה שעזה היא המפתח לפתרון אזורי ולא יו"ש. אפשר לגייס את הקואליציה שפועלת בעיראק ובתימן גם לעניין הזה ואם הקואליציה הזו תחליט שצריך להוריד את החמאס גם זה יהיה אפשרי. יחד עם זאת כל המומחים שלנו אומרים שניתן להגיע להסדרים עם חמאס בקונסטלציה כזו או אחרת ושיתקיימו במדינה כזו תנאי חיים סבירים".

"אנחנו מדברים על מצב של השקעות עתק בצפון סיני, הקמת עיר חדשה, להוציא מאות אלפי אנשים מהרצועה דרומה, להקים רשתות מלונות ותשתיות. זה תהליך שיוצר דינמיקה אזורית אחרת וגם לגבי תושבי עזה עצמם".

את התכנית הזו מציג אביבי גם בעולם ולדבריו התגובות נלהבות. "כבר שנה וחצי אני ומייסד הרעיון, בנג'מין אנטוני, מסתובבים בעולם, בקהילות ובאוניברסיטאות, והדבר היפה הוא שזה לא מתקבל כרעיון פוליטי של צד פוליטי כזה או אחר, ומתחברים אליו מקצה לקצה. אני רואה ברעיון בשורה ענקית כי הוא מסוגל לאחד את מדינת ישראל בתוכה ואת ישראל לעולם היהודי, עוד לפני שאנחנו דנים בשאלת היחס של הפלשתינאים והמצרים לעניין".

אביבי משוכנע שאת הרעיון ניתן וחשוב לקדם דווקא מבלי להקים מפלגה שתקדם אותו בתוך בית המחוקקים. לדבריו חשוב לשמור את הרעיון ללא תיוג פוליטי וככזה שחוצה מפלגות. עד כה הרעיון הוצג לגורמים בממשל האמריקאי, לחברי פרלמנט בריטי ואחרים, ולדבריו "היום אנחנו בטוחים שמי שיאמץ את הרעיון הזה יזכה לתמיכה גדולה מאוד".