כיסאות גבוהים מידי
כיסאות גבוהים מידיצילום: דובר צה"ל

לוחמי המעברים של חיל המשטרה הצבאית המוצבים במעברים לאורך קו התפר באזור עוטף ירושלים ואזור יהודה ושומרון, מבצעים את הבידוק הביטחוני בכל יום ובכל שעה עבור המבקשים להיכנס לשטח מדינת ישראל.

בעשייתם מסכלים הלוחמים פעולות טרור, הברחות אמצעי לחימה, שוהים בלתי חוקיים וסחורה בלתי מורשית אשר לא עברה בקרה ופיקוח, ובכך מגנים הלכה למעשה על אזרחי ישראל מפעולות העלולות לפגוע בביטחונם ובבריאותם.

ביום שישי האחרון, במהלך משמרת בוקר שגרתית במעבר "חיזמא" שבצפון ירושלים, הגיע רכב אשר נבדק על-ידי לוחם המעברים מגדוד "ארז"- סמ"ר כוחי אליאס.

אליאס החל בבידוק הביטחוני וראה כי הכיסאות ברכב מעט מוגבהים. "פתחתי את תא המטען וחשדתי כי ברכב ישנה דופן כפולה, בה ניתן להחביא דברים מבלי שיעוררו חשד במבט ראשוני, ולכן ביקשתי מהנהג לעצור בצד כדי שאוכל לבצע בידוק מעמיק ברכב", סיפר הלוחם.

במהלך הבידוק ברכב, אשר יועד לפרוק את תכולתו במסעדות באזור המרכז, נמצא חצי טון בשר לא מפוקח ולא מבוקר אשר הוחבא בדופן כפולה מתחת למושבים.

"לכאורה הרכב נראה רגיל, אך ברגע שקלטתי את הסחורה המוחבאת דיווחתי מיד וקראתי לחבלן ולנציג מיחידת הפיצו"ח (יחידה מרכזית לאכיפה וחקירות) של משרד החקלאות על מנת שבן המיעוטים ילקח לחקירה", תיאר אליאס.

לוחמי המעברים נמצאים לאורך כל ימות השנה במעברים השונים על מנת לוודא ששום דבר שעלול לפגוע בבריאות הציבור לא ייכנס לשטח המדינה. "אין לי ספק שאם הבשר היה נאכל במסעדות היה נגרם נזק בריאותי גדול למאות תושבים. מאחר שלא גודל תחת פיקוח של משרד הבריאות ולא הובל לישראל בקירור ובאישור- הבשר עלול להכיל חיידקים ומחלות", מסביר הלוחם. "אני גאה ומרגיש סיפוק גדול שהצלחתי למנוע הברחה כזו, שאין לדעת לאיזה מחלות יכלה לגרום".

רס"ן גדי בן גיגי, מפקד פלוגה א' בגדוד "ארז" מוסיף כי "תפיסת הסחורה חשובה גם בפן ההרתעתי. אם הלוחמים לא היו מבצעים בידוק מקצועי וחד ומגלים את הדופן הכפולה ברכב, בפעם אחרת בן המיעוטים יכל להחביא מתחת למושבים אמצעי לחימה ושוהים בלתי חוקיים, להיכנס לשטח המדינה ולפגוע בתושבים. הלוחמים כאן כדי למנוע אירועים כאלו".

''אנחנו מגנים על התושבים''. סמ"ר אליאס
''אנחנו מגנים על התושבים''. סמ"ר אליאסצילום: דובר צה"ל

זוהי לא התפיסה הראשונה שביצע סמ"ר אליאס. בעבר הוא תפס מתחזים, סחורות בלתי מורשות, שוהים בלתי חוקיים ואמצעי לחימה.

סמ"ר אליאס מתגורר בבאר שבע. הוא התגייס למסלול לוחמי המעברים באוגוסט 2016 ובסיום הכשרתו הוצב בגדוד "ארז" האמון על הבידוק הביטחוני במעברי עוטף ירושלים. לאחר כמה חודשים בתפקיד יצא לקורס מפקדים וכיום הוא מפקד בפלוגה א' בגדוד.

"עוד לפני הגיוס ,שמעתי על התפקיד והוא עניין אותי, רציתי להגן על תושבי המדינה ולכן ביקשתי להגיע לכאן. במהלך השירות התחברתי לאנשים בפלוגה ואני מרוצה מאוד. תפיסת הבשר גורמת לי להבין עד כמה שהתפקיד משמעותי וחשוב. לא תמיד הוא קל אבל אני יודע שאנחנו מגנים על התושבים, אנחנו קו ההגנה האחרון בכניסה לשטח המדינה", הדגיש הלוחם.