ענישה תעזור נגד סרבני חיסון?

מערכת הבריאות מחפשת דרכים להתמודד עם הורים סרבני חיסון נגד חצבת וסכנת ההדבקה שיכולה להגיע לכדי מוות. ענישה וחיסון כפוי אפשריים?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בחשון תשע"ט

ענישה תעזור נגד סרבני חיסון?-ערוץ 7
להתמודד עם סרבני חיסון
צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

המאבק במגפת החצבת, ובעיקר בתופעת ההורים המסרבים לחסן את ילדיהם ובכך מסכנים בהדבקה ילדים אחרים, מניב אתו גם דיון אתי חברתי סביב היכולת לאכוף חיסון על הורים או נקיטה באמצעי ענישה כאלה ואחרים כמניעת כניסה למוסדות חינוך.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על הסוגיה עם הרב יובל שרלו הסבור כי צעדים חריפים כמו חיסון בכפיה או ענישת הורים שאינם מחסנים הם צעדים בלתי יישימים ולא נכונים ונדרשת כאן מציאתו של צעד ביניים מאזן.

"אחד הכללים היסודיים באתיקה אוניברסאלית והלכתית הוא האוטונומיה של אדם לקבוע את דרכו. לכן אם אדם לא רוצה להתחסן, ויש לו אפוטרופסות על ילדיו, ברמה התיאורטית ניתן היה לקבל את העובדה שהוא לא מתחסן, אבל כמו לכל עיקרון אתי יש לכך גבולות. מדובר גם גבולות בתחום הפגיעה בעצמך, נושא שאינו נתון בויכוח וכידוע ההלכה אוסרת על האדם לעשות לעצמו דברים קיצוניים הפוגעים בו, אבל מעבר לכך, גם הלכתית וגם אתית, כאשר האוטונומיה שלך פוגעת באחרים, וצריך לזכור שהפגיעה היא גם באחרים שהתחסנו, והדבר יכול להביא לפגיעה חמורה עד כדי מוות ועד כדי מוות, הרי שאלו גבולות האוטונומיה".

"ראשית, אתית והלכתית חייבים להתחסן, אבל מעבר לכך צריך לדון בשאלה מה החברה יכולה לעשות. אי אפשר לכפות חיסון. מעבר לכך לא בטוח שענישה היא נכונה. הצעד הראשון הוא השכנוע שהחברה צריכה לשכנע. יש מחקר שכולם מסתמכים עליו על חשש מאוטיזם בעקבות החיסון, ומדובר במחקר שלא שווה את הנייר שהוא כתוב עליו. אפשר להגיע למסקנה הזו גם בלי להיות מקצועי. די לראות את דרך הסקת המסקנות שבו".

"מעבר לכך החברה צריכה למנוע נזק, ולכן לגיטימי למנוע ממי שלא התחסן להגיע למקומות ציבוריים כדי שלא להדביק ולפגוע באחרים", אומר הרב שרלו ומבהיר כי לא ניתן לחסן תינוקות בטרם צאתם מבית החולים לאחר לידתם, גם אם הורים מתנגדים לכך. לדבריו פרקטית לא ניתן לנקוט בצעד שכזה. מעבר לכך הדבר יוביל לפרץ של הורים הסבורים שהם נאבקים על טובת ילדיהם והדבר יוכל להביא עד כדי פרץ אלימות נגד המערכת הרפואית.

"פתיחת דלת לפרוצדורות רפואיות שנעשות נגד רצון הורים או נגד רצון אדם זו דלת שאסור לפתוח אותה כי זה המדרון החלקלק ולא רק סכנת המדרון החלקלק. גם פרקטית וגם אתית זו לא הפרוצדורה שצריך לעשות".

באשר לטענה האפשרית לפגיעה בחופש התנועה במידה ויוחלט על מניעת כניסה לאזורים ציבוריים ממי שלא התחסן, אומר הרב שרלו כי אכן יכולה להגיע טענה שכזו להישמע ואף להגיע לבית המשפט, אך להערכתו הצעה זו היא המאזנת בין הערכים השונים ואיזון זה יתקבל גם על ידי בית המשפט לאחר חקיקה מוסדרת בכנסת.