השר יובל שטייניץ
השר יובל שטייניץ צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90

שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד), אומר כי ניתן להגיע להסדרה עם חמאס בעזה ללא השבת גופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול הי"ד.

"במדינה מתוקנת קובעים הפסקות אש והסדרים, כמובן שאנחנו רוצים להחזיר את גופות החללים הביתה אך המדיניות של הביטחון הלאומי שלנו לא אמורה להיות שבויה של הדבר הזה", אמר השר בראיון לבן כספית ואריה אלדד ב-103FM.

"במלחמת יום כיפור היו לנו שבויים וגופות חיילים בסוריה אך עשינו הפסקת אש ועדיין עצמותיו של אלי כהן לא שבו אלינו. לא אמרנו שעד שלא יחזירו אותם לא תהיה הפסקת אש. עם אויבים עושים מלחמה ומכריזים על הפסדת אש והסדרה כשזה נכון. אני מאמין שנצליח להחזיר בסוף גם את גופות החיילים", הוסיף שטייניץ.

"ברור שאין שום סיבה לצאת למלחמה אם אין לנו מטרה אמיתית שאתה רוצה להשיג", הדגיש, "לכל מלחמה יש מחירים. כשאין לך מטרה אמיתית עדיף להגיע להפסקת אש והסדרה בלי מלחמה. אל תשכחו שיש לנו חזית צפונית שהיא פחות מסוקרת תקשורתית אך ההתפתחות בה משמעותית הרבה יותר ממה שקורה בעזה. בעבר חשבתי שצריך לכבוש את הרצועה כדי להפיל את החמאס. נכון לעכשיו אין החלטה כזו ואני לא בטוח שזה נכון".

השר אף הבהיר שהוא מוחה נגד יוזמת עונש מוות למחבלים והצביע על הפגיעה התדמיתית שהחוק יגרום, לדעתו, לישראל. "אני לוקח את האחריות על עצמי בנוגע לעצירת עונש המוות למחבלים. עונש המוות לא יקודם כל עוד לא יהיה דיון על כך והחלטת הקבינט".

"החוק הזה יהיה הניצחון הכי גדול של ארגוני הטרור על ישראל. לא ניתן לעצמנו לגרום לעצמנו את הנזק הנושא הזה וגם לא נוציא אף אחד למוות- זה הכל פוליטיקה. גם שב"כ, מל"ל והיועץ המשפטי לממשלה מסכימים איתי שחקיקה עכשיו של עונש מוות למחבלים תגרום לפגיעה התדמיתית של ישראל והיא עצומה בעקבות הדבר הזה", טען טייניץ.

כשנשאל על מאבק המסתננים ענה השר "אני בהחלט בעד פסקת התגברות מוגבלת וממוקדת בסוגיית המסתננים כך שברוב מסוים בכנסת יוכל להתגבר על הנושא ולפתור אותו. אציין שמה שרת המשפטים איילת שקד עושה בבית המשפט העליון כיום רק יגביר את האמון במערכת המשפט".

שטייניץ התייחס גם לשאלת הבחירות הכלליות ומועדן. "נתניהו הוא האדם שיקבע לגבי הבחירות, הוא מחזיק את הקלפים קרוב לחזה ולא בטוח שגם הוא מצליח לקרוא אותם".