משימה צבאית לכל דבר
משימה צבאית לכל דבר צילום: דובר צה"ל

הרמטכ''ל רב-אלוף גדי איזנקוט ופורום מטכ״ל הגיעו היום (שני) לאירוע הוקרה וציון שנתו החמישית של פרויקט ״צבא ההגנה לטבע״.

במסגרת האירוע שהתקיים בבסיס פלמחים, הוצגו פרויקטים נבחרים של המיזם אשר מוביל חיל הטכנולוגיה והאחזקה בשיתוף משרד הביטחון, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וקק״ל.

מיזם ״צבא ההגנה לטבע - מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם״ מוביל מפקדים וחיילים לאחריות ולמעורבות פעילה, לשמירה על ערכי הטבע, הנוף והמורשת שבסביבתם ביחידות צה''ל השונות.

המיזם פועל בצה"ל מזה חמש שנים במהלכן הופעלו למעלה מחמישים פרויקטים בבסיסים השונים. הפרויקטים מחמישה תחומים – שימור מיני בעלי חיים הנמצאים בסיכון, שימור בתי גידול לבעלי חיים, תכנון שמירת טבע בבסיסים ומחנות ואימוץ אתרי טבע והעלאת המודעות לנושאי טבע וסביבה בקרב היחידות השונות.

במסגרת האירוע היום חנכו המפקדים מגדל פיקוח ישן בבסיס "פלמחים" שהוסב למגדל תצפית, אשר משקיף על בתי הגידול הסובבים את הבסיס.

במהלך הטקס הוצגו לפורום מטכ״ל מספר פרויקטים מרכזיים של המיזם כמו פרויקט ''שימור הצבי הישראלי בשטח אש 100 (הגליל העליון)'', במסגרתו מפקדי וחיילי היחידה מסייעים במעקב וניטור של אוכלוסיית הצבאים בשטח ובהסרת מפגעים פיזיים משטח האש.

פרויקט נוסף הוא ''היחידה למשימות תת מימיות למען הים''. היחידה צמצמה את שימושה בחומרים אשר מזיקים לסביבה הימית והחלה להשתמש בחומרים אקולוגיים המאפשרים התפתחות מערכות אקולוגיות ימיות. כך נוצר ''עוגן אקולוגי'' אשר מאפשר עליו התיישבות של בעלי חיים.

בנוסף, במתחם בסיס הכליאה 394 הוקמו תשתיות לטבע עירוני, בשיתוף הכלואים וסגל הבסיס. זאת במטרה לייצר תעסוקה חיובית וחינוך לאחריות סביבתית. במסגרת הפרויקט הכלואים מתנסים בבניית אדניות, הקמת כיתות אקולוגיות, הכנת תיבות קינון ועוד.

הרמטכ''ל איזנקוט סיפר כי "לפני כחמש שנים הוצג לי החזון לצבא הגנה לטבע. החזון הפך למציאות והמיזם הזה הוא חלק מהעשייה של צה״ל. בבסיסים ובחטיבות שאני מבקר בהם, מוצגים לי הפרויקטים שמתקיימים במסגרת 'צבא הגנה לטבע' כמרכיב נוסף בעוצמה וביכולת של היחידה. למיזמים בפרויקט יש תרומה להיותנו צבא טוב יותר שמוציא מחייליו שירות אפקטיבי יותר".

ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף איציק תורג׳מן, אמר כי ״פרויקט צבא הגנה לטבע הינו פרויקט לאומי ואנחנו רואים אותו כמשימה צבאית לכל דבר. המיזם נותן כלים למפקדים להגיע, להתחבר ולראות את הדברים שקיימים במרחבים שאנחנו כבר נמצאים בהם. אם כל אחד מאיתנו ימשיך ויקדם את הנושא ביחידות שלו, נראה את המיזם ממשיך לפרוח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו