טנא: קורא למבקר לחקור את האלימות והזיופים

ועדת הפנים של הכנסת כינסה אתמול (שני) דיון על חשדות לזיופים בבחירות למועצת העיר בני ברק.

בפני הוועדה הועלו טענות של נציגי הליכוד בעיר שלא הוזמנו לספירת קולות המעטפות הכפולות, ולאחר שנודע להם על כך והגיעו, הותקפו אנשיהם באלימות. אחד הנציגים סובל מסדק בכתף ולשני נשברו שתי אצבעות. יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש (הליכוד) ביקש לברר את העובדות.

''החלטת מזכיר ועדת הבחירות בבני ברק להודיע על ספירת קולות המעטפות הכפולות במייל בלבד, 20 דקות לפני הספירה – כשר אבל מסריח", אמר קיש. ''אני מציע שייבדק אם האלימות שפרצה בעת הספירה השפיעה על הספירה.

הוא ציין, "אני מפריד בין שני אירועים שהיו במהלך ספירת קולות המעטפות הכפולות בבני ברק. "מזכיר הוועדה כנראה נהג לפי חוק כשבחר להודיע על ספירת הקולות 20 דקות לפני הספירה באמצעות מייל בלבד, ולא בטלפון... האלימות שהתפרצה בעת הספירה – ברור שכולם מגנים אותה. אני לא יודע אם האלימות והמהומה שנוצרה סביבה פגעו בספירה. משרד הפנים טוען שזה לא השפיע. אני לא הייתי שם ואין לי מושג ואני גם לא יכול לבדוק. אני מציע שהנושא ייבדק".

יחיאל מלכה, מנהל ועדת הבחירות בבני ברק, סיפר "בשמונה בערב חיים סרצ'וק (נציג הליכוד) התקשר אלי ואמר שהוא מבין שיש ספירת קולות. אמרתי לו שאנחנו עדיין בהליך המיון ואני יודע שזומנתם. ועדת הבחירות ממנה מישהו מטעמה שיהיה מזכיר הוועדה. אין לנו צד בעניין. אני יודע שנשלח מייל". יו"ר הוועדה ח"כ קיש שאל: "אתה לא הזמנת אישית את חברי ועדת המשנה של הקלפי?".

מלכה השיב "לראיה – כל מי שזומן במייל הגיע". ח''כ קיש שאל כי "מי שעשה את שיחות הטלפון זה לא אתה?". מלכה: "אני ביקשתי שיזמנו אותם". קיש: "אמרת לאברהם טננבוים שיודיע לכולם שבחמש וחצי יש ספירה? אתם אומרים בוודאות שטלפונים לא היו לאף אחד?".

מלכה ציין כי "בחמש ושבע דקות נשלח לכולם מייל". יו"ר הוועדה קיש שאל: "כולם קיבלו הודעה במייל להתייצב תוך 20 דקות?". מלכה הסביר: "נאמר להם ערב לפני כן להיות מוכנים".

כרמית פנטון, ממונת מחוז תל אביב במשרד הפנים, אמרה בדיון כי "ועדת הבחירות מורכבת מנציגי כל הסיעות, והם בוחרים את המזכיר. למנהל הבחירות אין סיי בעניין".

יעקב וידר הדגיש "יש פה מלחמה על האמת. אמר לי חבר מועצה: 'זה תמיד קורה פה'. לא מקובל עלי. לא במשמרת שלי. לא אמורים לקרות דברים כאלה. בני ברק היא לא מחוץ לחוק וצריך להתנהל בה כמו בכל ערי ישראל. אין לי שום אמון בעסקני העירייה. צר לי שראשי העירייה לא באו להשיב תשובות. אין לי אמון בתוצאות הבחירות".

פנטון ביקשה לציין כי ''יחיאל ניהל מערכת בחירות מאוד מסודרת, כולל ספירת קולות החיילים. אירוע האלימות טופל מידית על ידו באמצעות טלפון למשטרה. זה לא השפיע על הספירה", הבהירה.

אודי טנא, המשובץ במקום השלישי ברשימת 'מחל' בבני ברק, הוא אחד משני הפעילים שהותקפו במטה הבחירות כשביקשו לעצור את ספירת המעטפות הקולות. ''הבעיה התחילה בכך שלא דאגו לעדכן את בא כוח רשימת הליכוד שפתוחים את קולות החיילים ובמקרה יצא שגילינו את הדבר הזה", סיפר טנא לערוץ 7.

''הגענו ישר לתוך אולם הספירה, ראינו את חברי מועצת העיר וחברי ועדת הבחירות ממיינים מעטפות ופותחים מעטפות שלא כחוק. ביקשנו לעצור את הספירה ואת סידור המעטפות ואז שני נציגים החליטו שהם לוקחים את החוק לידיים והכו אותנו נמרצות", שחזר טנא את שאירע.

גורמים בעיריית בני ברק אמרו לערוץ 7, "חברי רשימת הליכוד בבני ברק אינם יודעים לקבל את דין הבוחר. כפי שחשף יחיאל מלכה, מנהל הבחירות בבני ברק, בניגוד לטענות הליכוד שהיה חסר להם 40 קולות למנדט השני, בפועל היה חסר לליכוד 358 קולות. לבני ברק הגיעו 170 קולות חיילים, גם אם נניח שכולם היו מצביעים לליכוד, עדיין הם רחוקים מאוד מהמנדט השני. כעת בליכוד מתבכיינים ומחפשים אשמים בכל דרך כדי לתרץ את הכישלון בבני ברק".