כעס בשמאל
חוק ''נאמנות בתרבות'' אושר בקריאה ראשונה

מליאת הכנסת אישרה את חוק הנאמנות בתרבות שהובילה השרה מירי רגב. "יש כאן תמרור 'עצור הסתה לפניך' על חשבון הקופה הציבורית".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז בחשון תשע"ט

שרת התרבות מירי רגב
שרת התרבות מירי רגב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) את חוק ''הנאמנות בתרבות'' בקריאה ראשונה, ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים.

החוק קובע הסדר ייחודי לעניין הפחתה או שלילה של תמיכה הניתנת מתקציב משרד התרבות והספורט, לגופי תרבות אשר ביצעו פעילות השוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מהווה הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; מהווה תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור וקריטריונים נוספים.

שרת התרבות מירי רגב שקדימה את החוק אמרה במליאת הכנסת כי "קומץ אמניות ואמנים שלא ממש קרא את החוק ושלא מבין אותו, מנסה להטעות את הציבור ומשתמש בבמה האמנותית לצרכים פוליטיים".

"אסור לתרגם את חופש הביטוי והיצירה בתרגום חופשי, לחופש ההסתה ולמתן צ'ופר ופרסי עידוד לחותרים תחת עצם קיומנו. אין כאן עניין של ימין ושמאל, יש פה הגיון מאוד פשוט. הציבור אינו מטומטם. הוא מבין את מה שחלק מהאמנים וחלק מחברי הכנסת מסרבים לקלוט. עובדה היא, שמה שהוגדר על ידי המארגנים כהפגנת ענק נגד הצעת החוק הסתכם ב'הפגנונת' של כאלף אנשים", הוסיפה רגב.

לדבריה, "הציבור ובכללו גם אמניות ואמנים לא מעטים, שקראו את החוק, שולטים בהבנת הנקרא ומבינים, שהחוק ישים קץ לכל "שימוש בבמה הציבורית הנתמכת כדי להאדיר מחבלים ותומכי טרור".

"החוק המוצע הוא חוק מואר, חוק המתכתב עם למעלה ממאה שנות ציונות בהן זקפנו קומתנו, חוק המאזן להפליא בין ערכינו המקודשים כמדינה יהודית ודמוקרטית. מעל החוק המוצע מרחפים הרוח הישראלית הציונית, הרוח היהודית והדמוקרטית והאיזונים והבדיקות הנדרשים כדי לוודא שנפגעת או נשללת תמיכה רק במקרים, בהם דגלים שחורים מתנוססים מעל הפעילות או המופע", סיכמה רגב.

בשמאל זעמו על אישור החוק. יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני טענה "אין תרבות אם ממשלה שולטת בה. במקום תרבות אנחנו נקבל תעמולה. תרבות היא לא ממשלה אלא היא נשים שיוצרים החוצה את מה שהם מרגישים, והרבה פעמים הם לא מרגישים את מה שהממשלה הייתה רוצה שהם ירגישו.

''הם אוהבים את המדינה אבל לפעמים רוצים לבטא ביקורת וזה מה שיוצר את הפסיפס הישראלי והחלקים השונים שביחד יוצרים תמונה תרבותית שאפשר וצריך להתגאות בה. אבל היוצרים היום יודעים שמה שמצפים מהם זה להיות כנועים", הוסיפה לבני.

ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני אמר "אתם חושבים שבטני אינה מתהפכת כשמדברים סרה בחיילי צה"ל? היא מתהפכת ועוד איך, אך זו נשמת אפה של הדמוקרטיה. אתם לא תלמדו אותי מהי נאמנות למדינה. היום זה סימון משורר ומחר זה סימון של כל מי שחושב אחרת מכם. יש קו דק בין לאומיות ללאומנות ובחוק הזה אתם חוצים אותו. זהו חוק בזוי וטוב שלא היה בא לעולם".