ספר התורה העתיק
ספר התורה העתיק צילום: מרכז ''שם עולם''

ספר תורה עתיק, תשמישי קדושה ופריטים אישיים של יהודים, נמצאו בעת הריסת צריפי עץ בשטח מחנה גטו לודז' בפולין.

מדובר בפריטים אישיים של יהודים שהיו במחנה והוחבאו בין קירות הצריפים.

הפולנים, המבצעים הריסות ועבודות במסגרת התחדשות עירונית ומתכננים לבנות בניינים רבי קומות באזור בו היו צריפי העץ בהם התגוררו היהודים, לא טרחו לעדכן אף גורם בקהילות היהודיות בדבר ההריסות ואת הפריטים שאיתרו תוך כדי החליטו לזרוק או להעלים.

במבצע מורכב ורגיש הצליח נציג מרכז "שם עולם" ליצור קשר עם אחד מפועלי הבנייה הפולנים, שסיפר כי בתוך קיר כפול באחת מבקתות העץ, אותר ספר תורה שלם בן 150 שנים ששימש את היהודים בגטו והוחבא על ידם לפני 76 שנים, בשלהי המלחמה.

ספר התורה הוא רק אחד מהממצאים הרבים שאיתרו וממשיכים לאתר הפולנים תוך כדי הריסת צריפי העץ. ככל הנראה, תשמישי קדושה נוספים בעל ערך היסטורי רב כמו סידורי תפילה, מזוזות ותפילין וחפצים אישיים של יהודים שנרצחו במלחמה, נמצאו במהלך העבודות אך לא הועברו לידי הנציגים היהודים בפולין.

ספר התורה הועלה לארץ והועבר לשימור בארכיון של מרכז "שם עולם". הוא הוחבא על ידי היהודים בגטו לודז' לפני למעלה מ-76 שנים ושימש אותם בשבתות, חגים ואירועים מיוחדים בהם התכנסו לקריאה בתורה.

"מדובר בממצא היסטורי, פיסה נדירה של החיים שהתקיימו בגטו ושרדו עד היום. אין דרך לתאר את חשיבות הגילוי והשימור של הממצאים האלה עבור המורשת וחקר ההיסטוריה", מסביר הרב אברהם קריגר - יו"ר מרכז שם עולם, "הפולנים ממשיכים לדרוס ברגל גסה את ההיסטוריה שלנו. את צריפי העץ הבודדים שעוד נותרו באחד מרחובות גטו לודז', הם מתכננים להרוס בקרוב ובכך למחוק את הראיות הבודדות שעוד נותרו בפולין למה שהתרחש בשואה.

''אף אחד בצד הפולני לא מדבר על שימור או התייחסות ראויה יותר למבנים האלה שמספרים את הסיפור של 6 מיליון נרצחים יהודים. פשוט ביזיון", הדגיש הרב קריגר. "אם פעם עוד הייתה קצת בושה, היום כבר אין. הפולנים הורסים את צריפי הגטו לצורך התחדשות עירונית, מגדילים לעשות ומעלימים מאיתנו ממצאים ופיסות היסטוריה, שמאתרים תוך כדי עבודות. פשוט חטא על פשע".

צריף העץ בו אותר ספר התורה
צריף העץ בו אותר ספר התורה צילום: מרכז ''שם עולם''