ראש המועצה לביטחון לאומי בוועדה לביקורת המדינה

ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, הופיע הבוקר (שלישי) בפני הוועדה לביקורת המדינה, לדיון על מוכנות המדינה לרעידת אדמה.

בן שבת סיפר כי ''הממשלה קיבלה החלטה על תכנית מיגון לעורף בעלות כוללת של 5 מיליארד שקלים, 500 מיליון מהם מוקצים כבר לשנת 2018-2019. אני רוצה להדגיש כי התכנית הזו אינה נובעת מדו"ח המבקר, למרות סמיכות הזמנים בין פרסומה ומועד פרסום הדו"ח.

''מיגון העורף הוא חלק מרכזי בתפיסת הביטחון של ראש הממשלה", סיפר. ''המל"ל כבר קיים דיון עם כל משרדי הממשלה כדי לוודא שההמלצות מדו"ח המבקר מיושמות. ישנה כבר טיוטת הצעת מחליטים בדבר הענקת סמכויות לועדת ההיגוי הבינמשרדית להיערכות לרעידות אדמה. הנוסח עדיין בדיונים, ויובא לאישור הממשלה להערכתי בתוך כחודשיים. בסך הכל אני אופטימי".

יו"ר הוועדה ח''כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה, "יש לי אמון מלא בראש המל"ל. הוא אדם מקצועי, רציני ויסודי, והוא איננו רודף כותרות; אדרבא, הייתי ממש צריכה להכריח אותו להגיע לכאן. אבל עם כל הצער שבדבר, אני כן מצליחה לקרוא בין השורות כי קרב הסמכויות בין משרד רה"מ ומשרד הביטחון עומד להימשך – וזוהי בדיוק אבן הנגף שפעם אחר פעם מונעת מכל התוכניות להתבצע ולהגיע ליישום.

"אני כשלעצמי סבורה כי המל"ל הוא זה שצריך להיות הגוף המתכלל, כיוון שיש לו את מיטב הכלים לעשות זאת, מה גם שהקרבה לרוה"מ מעניקה לו יתרון וסמיכות למוקדי קבלת ההחלטות. אנו נעקוב בקפדנות ובחומרה אחרי יישום וביצוע דו"ח המבקר, ונקיים ישיבת מעקב עם כלל הגופים הרלוונטים בעוד כחודשיים".

יחימוביץ' הוסיפה, "התעקשתי לקיים את הישיבה היום עם ראש המל"ל, מכיוון שהישיבות הקודמות היו כאוטיות ובלתי-פרודוקטיביות, עם אינסוף גופים שמתווכחים ביניהם על סמכויות. הבעיה המרכזית שעולה בכל הנוגע להיערכות המדינה לרעידות אדמה היא היעדר תכלול ואיגום ברמה הלאומית – ולכן המל"ל הוא הכתובת לכך".

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) אמרה בדיון כי רעידות אדמה הן כמו מחלה ללא יחסי ציבור, כלשונה. ''רוב הזמן יש תחושה שזה פשוט לא יקרה. אבל זה העניין עם תופעות טבע. אם חלילה זה יקרה, דור שלם עלול להימחק כאן ב-1600 בתי ספר שאינם ממוגנים. כמי שעוסקת בנושא הזה גם כחברה בוועדת המשנה לעורף בוועדת החוץ והביטחון, אני רואה את הכאוס בעיניים ואת המאמץ להשליט בו סדר.

"לאור מצב אי המוכנות הקטסטרופלי שעולה מתוך דוח המבשר, ולא לראשונה, אני סבורה שהחלטת ממשלה לא תספיק על מנת למצות את חלוקת הסמכויות האפקטיבית ביותר ואת מיצוי המשאבים.
העובדה שראש המל״ל עצמו הגיע לדיון היא חשובה מאוד, ומעידה על שינוי בהתייחסות הממשלתית. עם זאת מחובתנו להתחיל במעקב קבוע בוועדה לביקורת המדינה אחר יישום הדוח הזה בשל חשיבותו", הוסיפה חברת הכנסת.