נאמנות? משילות? דינה זילבר כועסת

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, תוקפת את חוק הנאמנות בתרבות. ''שיח חברתי ופוצע, יש מי שנאמן ויש גם מי שבוגד''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשע"ט

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, תוקפת את חוק הנאמנות בתרבות שמקדמת שרת התרבות מירי רגב, המאפשר למדינה לשלול תקציבים ממוסדות אשר חותרים תחתיה או מקיימים פעילויות לעידוד טרור.

"הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות - נאמנות, משילות ועוד", אמרה זילבר בדיון על החוק וטענה כי ישנו ''שיח חברתי ופוצע, ''אם יש מי שנאמן יש גם מי שבוגד? גיס חמישי?".

''הבו לנו עם ממושמע ומחונך שחשיבותו אחידה. הנאמנות בתרבות היא אוקסימורון כמו שתיקה רועמת", הוסיפה המשנה ליועמ"ש.

ח"כ מיכל בירן מהמחנה הציוני תקפה גם היא את חוק הנאמנות בתרבות. ''את מבחן חוק הנאמנות בתרבות רבים מנביאי ישראל לא היו עוברים. עם ישראל לא תמיד אהב את הנביאים שלו. אם מישהו היה אומר היום 'איכה הייתה לזונה קריה נאמנה', היו מעיפים אותו מהפודיום.

''נביאי ישראל עשו אז את מה שהתרבות והאמנות עושות היום: להאיר את המקומות והפינות החשוכות שאנשים לא רוצים לראות. ביקורת רק מצמיחה, גם כשהיא לא נעימה''.

ח''כ בירן הוסיפה ''לא צריך להמציא את הגלגל. כשיש בעיה – המערכת בישראל יודעת לטפל בזה. יש משטרה. יש פרקליטות. אי אפשר להתעלם מההקשר: אותה יוצרת של 'מה שווה לנו התאגיד אם אנחנו לא שולטים בו', הביאה גם את נאמנות בתרבות, מתוך אותה כוונה – לצמצם את חופש הביטוי".

חוק הנאמנות בתרבות אושר אמש (שני) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים.

החוק קובע הסדר ייחודי לעניין הפחתה או שלילה של תמיכה הניתנת מתקציב משרד התרבות והספורט, לגופי תרבות אשר ביצעו פעילות השוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מהווה הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; מהווה תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור וקריטריונים נוספים.

שרת התרבות מירי רגב שקדימה את החוק אמרה במליאת הכנסת כי "קומץ אמניות ואמנים שלא ממש קרא את החוק ושלא מבין אותו, מנסה להטעות את הציבור ומשתמש בבמה האמנותית לצרכים פוליטיים".

"אסור לתרגם את חופש הביטוי והיצירה בתרגום חופשי, לחופש ההסתה ולמתן צ'ופר ופרסי עידוד לחותרים תחת עצם קיומנו. אין כאן עניין של ימין ושמאל, יש פה הגיון מאוד פשוט. הציבור אינו מטומטם. הוא מבין את מה שחלק מהאמנים וחלק מחברי הכנסת מסרבים לקלוט. עובדה היא, שמה שהוגדר על ידי המארגנים כהפגנת ענק נגד הצעת החוק הסתכם ב'הפגנונת' של כאלף אנשים", הוסיפה רגב.

לדבריה, "הציבור ובכללו גם אמניות ואמנים לא מעטים, שקראו את החוק, שולטים בהבנת הנקרא ומבינים, שהחוק ישים קץ לכל "שימוש בבמה הציבורית הנתמכת כדי להאדיר מחבלים ותומכי טרור".

"החוק המוצע הוא חוק מואר, חוק המתכתב עם למעלה ממאה שנות ציונות בהן זקפנו קומתנו, חוק המאזן להפליא בין ערכינו המקודשים כמדינה יהודית ודמוקרטית. מעל החוק המוצע מרחפים הרוח הישראלית הציונית, הרוח היהודית והדמוקרטית והאיזונים והבדיקות הנדרשים כדי לוודא שנפגעת או נשללת תמיכה רק במקרים, בהם דגלים שחורים מתנוססים מעל הפעילות או המופע", סיכמה רגב.