נפתח משפטו של נאצי בן 94

משפטו של רהבוגן נפתח ביום שלישי בגרמניה למרות דרישת עורכי דינו שלא להעמידו לדין בגין גילו ומצב בריאותו הרעוע.

ניסן צור , כ"ח בחשון תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

יוהאן רהבוגן, גרמני בן 94, מואשם כי שימש כשומר במחנה הריכוז שטוטהוף בצפון פולין וסייע לרצח יהודים.

משפטו של רהבוגן נפתח ביום שלישי בגרמניה למרות דרישת עורכי דינו שלא להעמידו לדין בגין גילו ומצב בריאותו הרעוע.

על פי כתב האישום שהגישה התביעה הגרמנית, רהבוגן מואשם כי בין יוני 1942 ועד ספטמבר 1944 שימש כשומר במחנה הריכוז הגרמני שטוטהוף בצפון פולין, ובכך סייע לרצח של עשרות אלפי יהודים.

על פי ההערכות מתו במחנה הריכוז שטוטהוף מעל 60 אלף בני אדם, מרביתם ממחלות ורעב, בעוד רבים אחרים נשלחו אל תאי הגזים לאחר שנמצאו לא כשירים לעבוד על ידי אנשי האס.אס במחנה.

הרופאים הנאציים ששירתו במחנה שטוטהוף נהגו גם להוציא להורג באמצעות זריקות רעל את האסירים היהודיים שנמצאו לא כשירים לעבודה. על פי כתב האישום שהגישה התביעה הגרמנית, העובדה כי רהבוגן שימש כשומר במחנה הופכת אותו לסייען ברצח עשרות אלפי יהודים, למרות שעד עתה לא נמצאו ראיות הקושרות אותו לרצח ישיר של יהודים שנכלאו במחנה.

התובע הגרמני אנדראס ברנדל סיפר לשופטים כי "רהבוגן טען בפני החוקרים כי לא היה מודע לרציחות של היהודים שהתרחשו במחנה ולא לקח בהם חלק".

החוק הגרמני מאפשר להגיש כתבי אישום גם נגד מי ששירתו במחנות ההשמדה או הריכוז הגרמניים על אדמת פולין, גם אם לא נמצאו הוכחות למעורבות ישירה שלהם ברצח. משפטו של רהבוגן אמור להימשך בימים הקרובים, ואם יורשע הוא צפוי לעונש מאסר ארוך למרות גילו המתקדם.