עיטורי המשטרה למצילי חיים ומחסלי מחבלים

משפחותיהם של ארי פולד והדס מלכא קיבלו את הפרסים בשמם, לוחמי הימ"מ שחיסלו את רוצחי הרב שבח הוצגו בעילום שם

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשע"ט

הצילו חיים
הצילו חיים
צילום: קובי ריכטר/TPS

בטקס מרגש שהתקיים הערב (שלישי) בבית שמש הוענקו עיטורים וציונים לשבח ל-54 שוטרים, שוטרות ואזרחים, על תפקודן וגבורתם ב-21 אירועים שונים, שכללו סיכול פיגועים והצלת חיי אדם במהלך השנתיים האחרונות.

האירוע התקיים במעמד נשיא המדינה, ראובן ריבלין, השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן ומפכ״ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך,

העיטורים והצל"שים הוענקו לשוטרים ולאזרחים שפעלו בנחישות, אומץ לב וחתרו למגע לעיתים עד כדי חירוף נפש. אות האומץ היוקרתי ניתן לשוטר אחד, 20 שוטרים ואזרחים קיבלו את איתור המופת, וצל"ש המפכ"ל ניתן ל-32 שוטרים וליחידה אחת.

תשעה שוטרים זכו באיתורים על חלקם בעצירת פיגוע הירי שאירע בשדרות חיים בר לב בירושלים ב-9 באוקטובר 2016, ביניהם גם רס"מ יוסי קירמה שנרצח בידי המחבל. "הלוחמים כולם, למרות חוסר הבהירות, הגיבו במהירות, גילו קור רוח ונחישות, ופעלו למרות היעדר פיקוד אורגני בשיתוף פעולה לנטרול המחבל ולמניעת המשך ההרג", נכתב בהודעת המשטרה.

רס"ם האיל סיתאווי ורס"ם כמיל שנאן, שנרצחו בפיגוע בהר הבית קיבלו את עיטור המופת וצל"ש המפכ"ל, בהתאמה, על הגבורה שהפגינו באירוע. יחד עימם, עוטרו עוד ארבעה לוחמים מכוח יס"מ גב הכותל שהוזעקו למקום, ועיטור המופת הוענק לרס"ר סאמר ביסאן שהגיע למקום לבדו משער המג'לס וסייע בנטרול המחבלים.

רס"ר הדס מלכא שנרצחה בפיגוע בשער שכם קיבלה אף היא את צל"ש המפכ"ל: "הדס ז"ל קראה לעזרה, נאבקה במחבל בכל כוחה, תוך שמירה על נשקה מחשש שייחטף ויגרום לפגיעה באחרים, אך למרבה הצער הפגיעה הקשה שנגרמה לה הביאה למותה".

עיטור המופת ניתן גם לרס"ב יעקב קרודו שהותקף על ידי מחבל בסמוך לשער הפרחים. קרודו ושוטרת נוספת עשו את דרכם לתחנה בעת שהמחבל התנפל עליהם ודקר את שניהם בגב ובצוואר מספר פעמים. קרודו שלף את נשקו על אף הפציעה הקשה, ובשארית כוחותיו הצליח לנטרל את המחבל.

ארי פולד שנרצח בפיגוע בגוש עציון בחודש ספטמבר האחרון קיבל את עיטור המופת האזרחי, לאחר שרדף בשארית כוחותיו אחרי המחבל שדקר אותו והצליח לירות בו בנשקו האישי בטרם התמוטט ונפל על הארץ.

"בפעולותיו, על אף פציעתו האנושה, ובכוחותיו האחרונים, מנע ארי ז"ל מהמחבל להמשיך את מסע ההרג", נכתב בהודעה.

עיטור המופת האזרחי ניתן גם לאופק קאופמן, שהבחין בחודש אפריל האחרון במחבל חמוש במברג הרודף אחרי אזרח בתחנת הדלק במישור אדומים. קאופמן עצר את רכבו, רץ אל עבר המחבל וירה בו על מנת להציל את חיי האזרח.

עיטור האומץ, העיטור היוקרתי ביותר שניתן השנה, הוענק לרס"ל סאפי פלאח, שהוזעק לחוף הים בנהריה בעקבות קריאה של אזרחים על אב ובנו הטובעים וזועקים לעזרה במרחק של 50 מטרים מהחוף. פלאח הגיע למקום יחד עם סמ"ר ליאל חמו, ומיד פשט את מדיו ונכנס למים הסוערים. הוא הגיע אל השניים, חילץ את הבן ומסרו לשותפו, ומיד שב בשחייה וחילץ גם את האב. לסמ"ר ליאל חמו הוענק איתור המופת על חלקו בפעולה.

עוד פעולה שזכתה להוקרה מיוחדת היא חיסול רוצחי הרב שבח, שבוצע בידי לוחמי הימ"מ בחודש ינואר האחרון. על פעולה זו ניתן עיטור המופת לרס"ב ש"א, וצל"ש המפכ"ל לרס"ב י"ל, שניהם לוחמי היחידה.

במקביל, סמ"ר זהבה סמואל נבחרה לקבל את עיטור המופת על ניטרול המחבלים בפיגוע הירי בהר אדר בפיגוע נהרג כזכור סמ"ר סולומון גברייה, שעוטר היום אף הוא בצל"ש המפכ"ל, ושני מאבטחים אזרחיים נוספים.

צל"ש הרמטכ"ל ניתן גם ליחידת חילוץ "ערבה" בעקבות חילוץ בני הנוער ממכינת "בני ציון" שנקלעו לשיטפון בנחל צפית. "במהלך אירוע טראגי זה פעלו 40 מתנדבים 'מסביב לשעון' במשך 3 ימים, בתנאי מזג אוויר קשים ומסוכנים", נכתב ביחס ליחידה. צל"ש ניתן גם לטייסי המסוקים, רפ"ק עופר עמיבר ורפ"ק נבות אלירז, שחילצו אזרח וניידת משטרה משיטפון בכביש 90.

בעקבות חקר היסטורי מעמיק, עיטור המופת הוענק גם לשני שוטרים ששילמו בחייהם על היתקלות עם חיילי הלגיון הירדני בשנת 1954. השניים הם מפקח משולם בר נתן ושוטר טוביה וולפסטל, מפקד וחובש הכוח שנלחמו מעטים מול רבים ונשארו לבד בשטח כדי לחפות על נסיגת חבריהם.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר במהלך הטקס, "שוטרים ושוטרות, משפחות יקרות, מעוטרים ומעוטרות יקרים. העיטורים המוענקים כאן אינם מוענקים לחינם. זכיתם בהם, תוך סיכון חיים כולם הפגינו גבורה יוצאת דופן, נחישות מול איום, סיכון עצמי למען הכלל ומחויבות להצלת חיים! אתם לא רק הגיבורים של משטרת ישראל. אתם הגיבורים של כולנו. אני מצדיע לכם!

אני רוצה להודות למפכ"ל היוצא רוני אלשיך. אמנם הפרידה הרשמית ממך תהיה בעוד כחודש, אך אני מוצא לנכון כבר עכשיו להודות לך על שנים רבות וארוכות של פעילות לילה ויום למען ביטחון ישראל, הן בשנותיך הארוכות כקצין בצבא ההגנה לישראל, בשירות רב-השנים שלך בשב"כ, וכמפכ"ל משטרת ישראל. תודה לך".טוען....טוען....