דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: רויטרס

יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, עו"ד מארק צל, מנתח את תוצאות בחירות האמצע בארצות בהן השיגו הדמוקרטים רוב בבית הנבחרים אולם הנשיא דונלד טראמפ שמר על היתרון בסנאט.

"מצד אחד יש תיקו, אבל יש כאן יתרון ניכר לרפובליקנים", אמר צל והסביר כי ''הסנאט הוא בעל סמכויות מיוחדות שלבית הנבחרים אין, זה יעזור לטראמפ להמשיך עם סדר היום בכל הקשור למינויים לבתי המשפט ובמיוחד לעליון, גם בכל הקשור לאמנות עם מדינות בחו"ל וגם למינויים בכירים בממשל''.

עו"ד צל מדגיש כי הניצחון הדמוקרטי בבית הנבחרים יאפשר לטראמפ ''למצוא שעיר לעזאזל בבחירות לנשיאות ב-2020. אם הדמוקרטים לא ישתפו פעולה ויתקפו אותו כפי שהם מאיימים לעשות, הוא יאשים אותם וזה יעזור לו במערכת הבחירות לנשיאות. כך שמדובר כאן בניצחון לכל דבר ועניין, מה שנקרא הפוך על הפוך".

יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל מזהיר כי ניסיון של הדמוקרטים להתחיל בהליך הדחה נגד הנשיא יעלה להם ביוקר, "ההיסטוריה מלמדת שכאשר אופוזיציה עושה את זה כמו שהרפובליקנים ניסו לעשות ב-98' נגד קלינטון זה פעל כבומרנג וגרם להפסד גדול לרפובליקנים בבחירות האמצע. טראמפ יהיה מרוצה, אז אם הם רוצים בבקשה הם מוזמנים, זה יעזור לו מאוד".

לדבריו ההצלחה בבחירות לסנאט הוכיחה שהנשיא טראמפ ממשיך לצבור פופולאריות, "ראינו את ההתלהבות בכנסים שהוא ערך מחוף לחוף, אפילו יותר מב-2016. נכון יש כמה דברים שאנחנו צריכים להיות ערים להם, ההצבעה בפרברים בארה"ב, בדרך כלל אלה מעוזי כוח של המפלגה שלנו וזה לא היה הפעם שזה לא כל כך בשורות טובות. אבל אני חושב שהמצב שלנו לקראת המערכת הבאה באמת טוב".

צל מציין עוד כי הניצחון הדמוקרטי בבית הנבחרים הכניס כמה מועמדות דמוקרטיות שאינן ידידות ישראל, "כל המועמדות הדמוקרטיות שנבחרו הן מאוד בעייתיות ואני מקווה שהן לא יפריעו יותר מדי. אבל אני גם לא מודאג כי הממשל הזה הוא הידידותי ביותר בהיסטוריה שהיה לישראל וזה ימשיך למרות הנוכחות של אותן קיצוניות".

עדיין מוקדם לדעת מי יהיה המועמד הדמוקרטי שיעמוד מול טראמפ בבחירות 2020, "המפלגה הדמוקרטית נמצאת בכאוס ובלבול בכל מה שקשור למנהיגות שלהם, לרוב המועמדים ששמותיהם כבר עלו יש כתמים שיכולים לשרת את הנשיא טראמפ. אבל אף פעם אי אפשר לדעת, ראינו איך ב-2008 הגיע סנטאור צעיר ממדינת אילינוי - ברק אובמה - שהופיע מאיפה שהוא והצליח לכבוש את המפלגה הדמוקרטית.

''גם ביל קלינטון הגיע מאיפה שהוא ב-92' כך שאי אפשר לדעת, מה שבטוח זה שלנו יש מועמד מעולה, דונלד טראמפ, שימשיך גם ב-2020".