יזמה את הדיון. תמר זנדברג
יזמה את הדיון. תמר זנדברג צילום: הלל מאיר/TPS

ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד) תקים ועדת משנה לברור חשדות לזיופים ותלונות על טוהר הבחירות המקומיות. כך הודיע יו"ר הוועדה בדיון על חשדות לזיופים ופסילת קולות חיילים בבחירות למועצת העיר בתל אביב.

ח"כ תמר זנדברג ממרצ שיזמה את הדיון האשימה את ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ואת ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) שעיכבו את תחילת הדיון: "מנסים פה לפוצץ דיון. הדיון הוא על זיוף בחירות שיכול להשפיע על שתיים-שלוש סיעות. אני לא יודעת כמה מעטפות לא כשרות היו שם. אולי 80 אולי מאה ואולי 200. מה שקרה פה חמור, ונציגים של שתי סיעות שחברו לזייף בחירות הגיעו עכשיו לעכב את הדיון".

קיש אמר "חשוב לנהל דיון ענייני, לא לפנות בהאשמות אישיות".

ירוחם כהן, מנהל הבחירות בתל אביב, דיווח לוועדה "לקראת סיום ספירת קולות החיילים, בקלפי האחרונה, שהיו בה 1570 מעטפות, נתפסו 8 מעטפות. נציג ש"ס שישב עם נציג 'מאמינים' ראה שהוא מוציא מעטפות ושאל אותו 'מה זה?' והוא ענה לו 'אל תסבך אותי'".

בשלב זה העיר סנ"צ גלעד בהט, ראש מדור חקירות במשטרה וראש צוות הבחירות הארצי: "האדם שמדבר הוא עד בחקירת משטרה שמתנהלת כרגע. נפתח אירוע, הגיעה ניידת. הוגשה תלונה. אנשים נחקרים. גם האדם הזה עד".

ח"כ סמוטריץ' טען "זה הדיון הכי לא ענייני. כולנו בעד טוהר בחירות. אם מישהו פגע בזה הוא צריך להיענש. יש בתי משפט. המשטרה תניח בפני הגורמים הרלבנטיים את ממצאיה. אם היה זיהום, אני הראשון שאצדד בבחירות חוזרות. בואו נחכה בסבלנות שגורמי המקצוע יעשו את עבודתם'' סמוטריץ' פנה לזנדברג וטען ''בדיון הזה את מחבלת בחקירת המשטרה".

ח"כ אשר אמר "אני מצטרף לח"כ סמוטריץ', טוהר הבחירות הוא אבן חשובה. אין פה אנשים ישרים יותר וישרים פחות. אתם לא האינטליגנטים ואנחנו לא הקופים על העצים. אם היה אכפת לך זיופים, היית צריכה ליזום דיון נרחב במיגזר הערבי והיהודי. את באה בשליחות מרצ. זה ניסיון נואש לקושש קולות בדרך לא ראויה. סיעה דמוקרטית כמו מרצ צריכה להתבייש בזה".

עו"ד מיכל רוזנבוים, נציגת סיעת "מאמינים" (רשימה משותפת בתל אביב לבית היהודי ולאגודת ישראל, אמרה בדיון "היו רק 8 קולות שנחשדו בזיוף". ח"כ זנדברג: "מאיפה את יודעת?" עו"ד רוזנבוים: "ועדת הקלפי ספרה את כל הספירה המדויקת. מדברים על 8 קולות. ספרו שוב והספירה הייתה תקינה. אי אפשר לומר זיהום. יש כאן ניסיון בוטה להטות תוצאות בדיעבד".