רן ישי: ירושלים שלנו גם לפי החוק הבינלאומי

שוחחנו עם מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת רן ישי שנאם בפרלמנט האירופי והסביר מדוע הזכות על ירושלים היא לא רק היסטורית.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשע"ט

במסגרת אירועי הכנס השנתי של איגוד הקהילות היהודיות באירופה שנערך בפרלמנט האירופי בבריסל נאם רן ישי, מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת והציג את העמדה הישראלית לפיה הזכות על ירושלים היא לא רק היסטורית אלא גם חוקית על פי החוק הבינלאומי.

בשיחה עם ערוץ 7 הוא מסביר על העמדה שמפתיעה רבים בעולם, "ישראל מותקפת בכמה מישורים, אחד הבולטים הוא הדין הבינלאומי. אומרים לנו: 'אתם כובשים ופולשים זרים. הריבונות שלכם בירושלים לא חוקית'. אנחנו משתמשים בדיוק בנשק הזה ואומרים: 'הפוך, לפי הדין הבינלאומי זכותה של ישראל להיות ריבון בירושלים. הזכות הזאת ניתנה לה בצורה ברורה ומלאה על ידי הקהילה הבינלאומית, החל ממלחמת העולם הראשונה, דרך המנדט הבריטי. והריבונות הזאת עברה למדינת ישראל כנציגתו של העם היהודי'".

ישי מדגיש כי ''מי שמכבד את הדין הבינלאומי אין לו שום דרך אחרת אלא להכיר ולכבר את את הריבונות הישראלית בירושלים".

לדבריו כיום יש יותר "קבלה" של העמדה הישראלית בקהילה הבינלאומית על מעמדה של ירושלים: "אני חושב שמבינים את זה יותר. התנועה הזאת שלכאורה רק התחילה אבל מתחת לפני השטח היא יותר חזקה ממה שניתן לראות. יש העברת שגרירויות לירושלים והכרה בירושלים כבירת ישראל, אנחנו יודעים על כמה מדינות שכבר התחילו ביניהן המדינה הכי חזקה בעולם, אבל גם אחרות ומתחת לפני השטח והדברים האלו כבר קורים".

הוא מעיד כי השינוי נובע בעיקר משינוי העמדה הישראלית המסורתית: "אני לא חושב שזה מקרי, אני חושב שזה הודות למה שאנחנו כל הזמן משדרים, אומרים ומתנהגים והעניין הזה הוא חלק מזה. זו פעם ראשונה שבפרלמנט האירופי באה מדינת ישראל ואומרת לפי החוק הבינלאומי שאתם פועלים לפיו ירושלים צריכה להיות בירת ישראל בזכות".

מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת מספר על התגובות מהעמדה הישראלית החדשה: "התגובות הן קודם כל הפתעה. כי זה מסר שלא תמיד עבר או לא היה ברור. אנשים בהתחלה מופתעים אחר כך הם שומעים את ההסבר ואחר כך זה מתחלק: יש כאלה שלא רוצים לשמוע ואומרים שישו היה פלסטיני אז הם ודאי לא רוצים לשמוע והחוק לא ממש מעניין אותם. ויש כאלה שיותר מאשר מקשיבים ואנשים שהם ידידי ישראל והם מוכנים לשמוע ומעניין אותם מה נכון ולא רק מה כדאי ומה אופנתי באותו רגע, שומעים ושמחים ואנחנו מתבקשים יותר ויותר להפיץ את המסמך התקדימי הזה".

"מעולם לא היתה שאלה משפטית אמיתית בנוגע לריבונות בירושלים", קבע ישי בדבריו למשתתפי הכנס ונציגי האיחוד האירופי, "מעולם לא היה ואקום ריבונות בירושלים - הזכות לריבונות עברה מהטורקים ישירות לחבר הלאומים לאחר מלחמת העולם הראשונה ומשם ישירות למדינת ישראל, עם תום המנדט הבריטי. כך לפי החוק הבינלאומי עצמו".