גבוה יותר מהאולימפוס, חזק יותר מהרקולס

לראשונה בשמי הארץ - מסוקים יווניים וישראליים בתרגיל קרב משותף. פספסתם? סקרנים? זה מה שהיה שם

כרמל ליבמן, אתר צה"ל , ל' בחשון תשע"ט

גבוה יותר מהאולימפוס, חזק יותר מהרקולס-ערוץ 7
לומדים אחד מהשני
צילום: דובר צה"ל

אם יצא לכם להסתכל לשמיים לפני כשבועיים, יש סיכוי לא רע שזכיתם לקבל הצצה נדירה לשורת מסוקי קרב יוונים מדגם אפאצ'י, ומסוקי סער יוונים מדגם "צ'ינוק" (CH 47), המשמשים בין היתר גם את הכוחות המיוחדים האמריקאים.

במסגרת מהלך חסר תקדים בחודש החולף, הגיעו לראשונה שישה מסוקים יוונים לשלושה ימים של אימון מיוחד בשמי הארץ, בהובלת אנשי טייסת מסוקי הקרב "מגע הקסם" (190) ובשיתוף 40 נציגי חיל האוויר היווני.

"האימון המיוחד עם צבא יוון הוא אבן דרך", מדגיש מוביל הפריסה בישראל, סגן ת' מטייסת "מגע הקסם" שבבסיס חיל האוויר רמון. "הטייסים שלנו זכו ללמוד מהיוונים על מסוק הסער החדש. ממש ישבנו איתם בחדרי התחקור והבנו לעומק את אופן ביצוע המשימות במסוק החדש ואת היכולות שלו במגרש הביתי שלנו ובהתאם למשימות שלנו כחיל האוויר הישראלי, לצד תחקור ולימוד מעמיקים גם של מסוקי הקרב".

צעד משמעותי נוסף, מדגיש סגן ת', הוא דווקא ההגעה של טייסת מסוקים יוונית: "לראשונה ביצעו מסוקים צבאיים יוונים אימון בשמי ישראל. אנחנו עובדים על זה תקופה ארוכה, ולאחר שלפני כשלוש שנים מזג האוויר מנע את האימון בארץ - סוף סוף הוצאנו אותו לפועל דרך שלל תרגילי קרב משותפים".

"המשימות שלנו במערך מסוקי הקרב הן תקיפת מטרות, סיוע לכוחות הקרקע, ליווי וחיפוי על מסוקי סער וכמובן הגנה על שמי המדינה", מסביר מוביל הפריסה. "בשדה הקרב הטייסים נמצאים בקשר ישיר עם המפקדים בשטח ומתקיפים מטרות בהתאם להכוונה שלהם בקשר בזמן אמת".

"בחלקו הראשון של התרגיל הכרנו לטייסים היוונים את שמי הארץ", הוא ממשיך, "ומשם עברנו לשורת משימות, ביניהן טיסה תחת איום, מציאת ותקיפת מטרות בתוואי שטח לא מוכר להם, סיוע לכוחות קרקעיים ואיתור וחילוץ פצועים משדה קרב שבוצע על ידי מסוקי הסער שהצטרפו בחיפוי המסוקים".

צילום: דובר צה"ל

מטרתו המרכזית של התרגיל הייתה חיזוק שיתוף הפעולה בין חיל האוויר וטייסי צבא יוון, וספיציפית להעמקת הקשר בין טייסות מסוקי הקרב. "צה"ל וצבא יוון הם היחידים שמפעילים אפאצ'י מדגם AH-64", מציין סגן ת', "היה לנו המון מה ללמוד מהם על דרך התפעול של המסוק, וגם הם יכלו כמובן לקחת הרבה מההפעלה שלנו ומהניסיון המבצעי הנרחב".

אולם לשיתוף פעולה זה משמעות אסטרטגית נוספת, אומנם לא קצרת טווח, אבל כזו שאולי נראה את כוחה ביתר שאת רק במערכה המשמעותית הבאה. "תוואי השטח ביוון הוא תוואי לא מוכר ודומה באופיו לזה שבמדינות שכנות מסוימות לישראל", אומר מוביל הפריסה. "אנחנו מקווים ומאמינים שהקשר שאנחנו רוקמים עם הטייסת היוונית יאפשר גם לה ללמוד וגם לנו להתאמן בעתיד ביוון. באימון כזה נתמודד עם אתגרים מאוד דומים מבחינת הבנת השטח לאלו שנפגוש במערכה".

"התרגיל היה מאוד מוצלח וכל המשימות שתוכננו מראש יצאו לפועל ובוצעו באופן מצוין", מסכם סגן ת', "התרשמנו מאוד לטוב מיכולותיהם של הטייסים היווניים, הם הביעו רצון לחזור ולהתאמן כאן גם בעתיד ובשורה התחתונה נרקמו כאן קשרים שאין לי ספק שיועילו לנו ולביטחון המדינה בעתיד".