אריק בלומברג
אריק בלומברג צילום: ללא קרדיט

במפלגת הבית היהודי מדברים רבות על חיבור לפריפריה ולקהל המזרחי, אך נראה כי גם במערכת הבחירות הנוכחית החמיצה הציונות הדתית את ההזדמנות למנף את הבחירות לרשויות המקומיות על מנת לחבור לקהלים שלאורך שנים אינם מרגישים חלק ממנה.

על פי חשבון פשוט, הרי שאם נחבר את מספר התושבים במספר ערים "זניחות" בגוש דן דוגמת ראשון לציון, חולון ובת ים - נמצא שהן חוצות בנקל את רף חצי מיליון התושבים - הרבה מעבר למספר התושבים בכל יו"ש, וזאת בלי להתחיל ולמנות שכונות שלמות בערים כמו תל אביב, ירושלים וערים ויישובים רבים בפריפריה.

עם זה, באופן לא ברור מפלגת הבית היהודי, על כלל שגריריה המוניציפליים, אינה משכילה להגיע אל מאות אלפי המצביעים הפוטנציאליים שמתגוררים באותם ערים ויישובים, שבמהלך שנות ה‑70 וה‑80 חלקם הלא מבוטל ראו את האות ב' כבחירה הטבעית בקלפי. אלה קהלים גדולים שבעבודה נכונה היו יכולים להיות חלק ממעגלי המצביעים הפוטנציאליים לנציגי הבית היהודי בסניפים השונים ברחבי הארץ ובוודאי שבבחירות הארציות. למרות זאת, הציונות הדתית מתקשה מאוד להשתחרר מהתיוג האליטיסטי, יש שיאמרו המתנשא, ולגעת בקהלים הדתיים והמסורתיים שאינם נמנים עם ציבור הכיפות הסרוגות הקלאסי.

כמי שמתגורר מילדות באחת מאותן ערים גדולות, הייתי עד בתחילת שנות האלפיים לתהליך הגירה המוני של בני הדור הצעיר הדתי (בשל סיבות כלכליות וסוציולוגיות שונות), והתפוגגות הציונות הדתית-לאומית בעיר. מי שנשאר בעיקר היה דור ההורים בני הגיל השלישי. עם זאת, בעירי כמו גם בערים נוספות שעברו תהליכים דומים, עדיין נשארו קהלים גדולים מאוד המהווים כוח אלקטורלי פוטנציאלי עצום, שאומנם התחנכו במוסדות שמזוהים עם הציונות הדתית - גם אם לא כאלה הנחשבים ליוקרתיים שבהם, אך למרות זאת אינם מרגישים חלק מהמגזר ובבחירות הארציות מעדיפים להצביע לש"ס, לליכוד או למפלגתו של כחלון, עוד לפני שיחשבו להצביע לבית היהודי. כמובן שגם במישור המוניציפלי, הציונות הדתית באותם ערים ויישובים הותירה חלל גדול, שאותו מיהרו למלא בגאון מפלגות דוגמת ש"ס, יהדות התורה ומפלגות חרדיות ומסורתיות עצמאיות שונות.

אינני מתיימר להעניק פתרונות פוליטיים למצב הקיים במסגרת שורות קצובות אלו. לשם כך נדרשים תהליכי עומק סדורים. אך בכל זאת אני סבור שבמקום לנסות ולבצע מהלכים דרקוניים ומלאכותיים, דוגמת הנחתת סלבים מזרחיים לצורך קיצור תהליכים במערכת הבחירות הארצית - מהלכים שרק מעצימים את תחושת הריחוק והניכור לצד תחושת הזלזול - הגיע הזמן שבציונות הדתית יתחילו להשקיע באמת באותם קהלים. אם בחיזוק התיכונים הממלכתיים-דתיים, אם באגפים לתרבות תורנית שצריכים להעניק תרבות גם לקהלים שאינם נמנים עם הציונות הדתית הקלאסית, ואם בחובתם של חברי מועצת העיר לצאת מאזורי הנוחות ולקחת חלק פעיל גם באירועים של בתי כנסת וקהילות של יוצאי עדות המזרח.

הגיעה העת להבין, כי ההתנחלות האמיתית נמצאת בערים וביישובים שעליהם ויתרה הציונות הדתית כמעט לחלוטין כאשר לצערנו מרבית בתי הכנסת האשכנזיים שבהם התרוקנו כמעט לחלוטין מציבור מתפללים, בעוד בתי הכנסת הספרדיים מלאים עד אפס מקום בדתיים ואף במסורתיים, אך כחלק מהחמצה מתמשכת אינם טורחים כלל להצביע לציונות הדתית.

הכותב הוא תושב ראשון לציון ומנכ"ל משרד בלומברג תקשורת