מפקד אוגדת איו"ש תא"ל ערן ניב ומפקד חטמ"ר אפרים אל"מ עידן כץ
מפקד אוגדת איו"ש תא"ל ערן ניב ומפקד חטמ"ר אפרים אל"מ עידן כץ צילום: דובר צה"ל

דבריו של ראש השב''כ בקולו ובצורה בהירה על סיכול 480 פיגועים השנה יחד עם מעצרם של קרוב ל-600 מפגעים בודדים היו מכוונים היטב לתודעת הדרג המדיני.

נדב ארגמן ביקש לומר: אם לא יעשה כאן משהו לטובת אבו מאזן וחיזוק מעמדו, השטח יבער.

תשתיות החמאס שלא הצליחו לממש את פעילותן בעזה החליטו להעתיק את הפעילות ליו"ש. היערכות הצבא בשטח באה כרגע לידי ביטוי בעיקר בפעילות מודיעינית ובהערכות נכונה לקראת ימי פקודה.

יש לצה''ל תוכניות סדורות והרמטכ"ל הנכנס, אביב כוכבי למרות שנמצא כרגע בחופשה לצבירת כוחות, היה שותף מלא לכל התיכנונים בכל הרמות. כמי שהצעיד את אגף המודיעין דור קדימה הוא עקב מקרוב אחרי כל מה שנעשה שם.

הצבא ערוך ומוכן אבל גם פיגועים כמו אלו שנמנעו השבוע יחד עם פיגועי ירי עם נפגעים, יכולים באחת לשנות את פני השטח.

לפני כחודשיים כאשר דיבר הרמטכ"ל בועדת החוץ והביטחון על כך שהסיכוי להתחממות הטרור ביהודה ושומרון עומד על 60-80%, רבים לא התייחסו לכך. עזה, הם אמרו, היא הבעיה המרכזית לצד הנעשה בגבול הצפון.

הימים היו אז ימי תהלוכות הטרור לצד האלימות הקשה על הגדר בעזה וימי התקיפות הכמעט יום יומיות על פי פרסומים זרים בסוריה כשהשיא היה בהפלת המטוס הרוסי (שלמדינת ישראל אין שום חלק בכך) והתקררות היחסים הטובים שהיו עם מוסקבה.

אבל קציני צה"ל הבכירים ואנשי אמ"ן הסתכלו נכוחה על הנעשה מתחת לפני השטח ברצועת עזה והמסקנה אז כהיום היתה ברורה. ביהודה ושומרון הולך ותופס תאוצה גל טרור שהחל עם הרצח בברקן כאשר כל יום שעובר בלי שהמחבל נתפס חי או מת מעצים את כוחו, זה נמשך השבוע בשני ניסיונות דקירה בשני אזורים שונים ופיגוע הירי אמש ליד בית אל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו