סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן
סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהןצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מערכת "תרועה" הפרוסה בישראל, מספקת את יכולת החיזוי וההתרעה לטווח קצר של רעידות האדמה ברחבי הארץ.

עד היום, חיישני המערכת השונים הפרוסים ברחבי מדינת ישראל סיפקו יכולת זו, אשר חשובה במיוחד לאור הימצאותה של ישראל לצידו של השבר הסורי אפריקאי אשר סיפק בעבר מספר רעידות אדמה, ביניהן כאלו קטלניות בעוצמות גבוהות בסולם ריכטר.

למרבה הפלא, הימצאותם של חיישנים אלו במיוחד באזור יהודה ושומרון – אזור אשר נפרס על כמאה קילומטרים לאורכו של השבר הסורי האפריקאי – לא הייתה קיימת עד כה בשל התהליך המסובך של הגשת ההיתר לבניית מבנים קטנים אשר ישמשו להצבתם של חיישנים אלו. בשל כך, נמנעה עד היום היכולת לנטר כראוי את כל שטח מדינת ישראל.

אנשי המכון הסייסמולוגי לישראל פנו לסגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן בבקשה שיקדם את האפשרות לתת פטור למתקנים מסוג זה.

סגן השר בחן את הנושא והנחה את ראש המנהל האזרחי תא"ל בן חור אחוות לקדם את חתימתן של התקנות שיאפשרו את הצבתם של החיישנים אשר יתריעו מפני רעידות אדמה.

היום אושרו התקנות, אשר בנוסף להצבת תחנות הניטור לרעידות האדמה, יאפשרו פיתוחים גם בתחום האנרגיה המתחדשת ביהודה ושומרון - ביניהם הקמת תחנות מדידה לטורבינות רוח אשר משמשות לייצור חשמל.

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן אשר הנחה לקדם את התקנות אמר לערוץ 7, "מאז כניסתי למשרד הביטחון אני פועל כל העת לקידומם של חוקים שונים אשר אינם חלים במדינת ישראל דרך משרד הביטחון ויועמ"ש איו"ש – לרווחתם של תושבי יהודה ושומרון".

"התקנות האלו, אשר מאפשרות את הצבתם של מתקנים שונים לתחומי האנרגיה המתחדשת וניטור רעידות האדמה – משרתות לא רק את תושבי יהודה ושומרון אלא את אזרחי מדינת ישראל כולה. ניטור רעידות האדמה הוא נושא חשוב בשל הסמיכות של מדינת ישראל לשבר הסורי אפריקאי. הצבתם של מתקנים אלו ללא הצורך בהליך ארוך ומייגע של היתרי בנייה יאפשר להקים בהקדם האפשרי מערך אשר ינטר רעידות אדמה בצורה טובה יותר, לכל אורכו של השבר, יספק מידע אמין ומדוייק יותר – ויאפשר לנו כמדינה להיערך בהתאם לאירועי רעידות אדמה גדולים", סיכם בן דהן.