חוק מציל חיים

ועדת השרים לחקיקה תדון בהצעת חוק של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' המעניקה הפחתה של 50% במס קניה על רכבים למשפחות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , א' בכסלו תשע"ט

חוק מציל חיים               -ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יצחק קלמן

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת החוק של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) המעניקה הפחתה של 50% במס קניה על רכבים למשפחות.

בדברי ההסבר לחוק נאמר כי בניגוד לשאר הילדים, בתכנון הבאת ילד רביעי מצטרפים שיקולים כלכליים שלא היו קודם. מלבד ההוצאות השוטפות על חינוך, בריאות ומזון מצטרפים שיקולים כמו הגדלת הרכב המשפחתי הרגיל לרכב גדול, המסוגל להכיל את כל המשפחה.

''מדינת ישראל כמדינה בעלת אחוזי ילודה הגבוהים בעולם לא השכילה לעשות מהלכים משמעותיים על מנת להקל על משפחות אלו", נכתב. הצעת החוק מבקשת להקל במעט על אותן משפחות בעלות ארבעה ילדים או יותר, ולקבוע כי ישולם להן מענק מאוצר המדינה בגובה ההפרש שבין שיעור מס הקניה החל כיום על רכב (נכון לשנת 2016 – כ-83% בתוספת ציון ירוק) לבין שיעור שלא יעלה על 40% ממחיר הסיף של הרכב (כלומר, עלות היבואן מהיצרן בתוספת תשלומי הובלה לארץ וביטוח).

כיוון שהגורם החייב במס קניה הוא יבואן הרכב, אשר מגלם את מחיר מס הקניה במחיר הרכב, החוק מציע לזכות רוכש, שהוא תושב ישראל או האזור ולו ארבעה ילדים לפחות, במענק בגובה ההפרש שבין שיעור מס הקניה המלא החל כיום לגבי רכב לבין שיעור המס המוטב (כלומר, 40% ממחיר הרכב).
התיקון המוצע מוגבל לכלי רכב ברמה בסיסית להבדיל מרכבי יוקרה.

ח"כ סמוטריץ' אמר כי "אסור לנו בשום אופן להישאר אדישים ולחכות לטרגדיה הבאה, למשפחה הבאה שתעלם ברגע אחד בגלל כסף. לא מדובר כאן בכסף גדול. זה לא מליארדים לתשתיות. זה כסף קטן שישפר בצורה דרמטית את רמת הבטיחות של הרכבים בכבישי ישראל ויצמצם ביחס מקביל את חומרת הפגיעה במקרה של תאונה חלילה.

''המיסוי הגבוה על רכבים גורם לכך שלמשפחות רבות פשוט אין כסף לרכב בטיחותי והתוצאה היא נסיעה בגרוטאות ישנות וחסרות מערכות בטיחות בסיסיות.

''הצעת החוק שלי שתקבע מס מופחת לרכב שבעה מקומות מבקשת לתת פיתרון להמנעות של הצרכן ממעבר לרכב גדול ובטיחותי שקיים היום בשוק בשל קשיים כלכליים. המציאות מלמדת שמשפחות רבות נמנעות מסיבות כלכליות מרכישת רכב בטיחותי ומתאים לגודל המשפחה. הצעת החוק קובעת כי משפחות עם מעל 4 ילדים יזכו להנחה של 50% ממס הקנייה בקניית רכב מקטגורייה של רכב 7 מקומות כמובן שלא כלול בכך רכבי יוקרה.

''החוק אינו מתייחס לשוק של ה'יד שניה' אבל ברור שההפחתה במס תגרור עליה של קנייה של רכבים מותאמים למשפחות עם מעל ארבעה ילדים ולכן תגרור גם הפחתה של המחירים בשוק יד שניה של רכבים אלו. במצב הזה למרות שהצעת החוק תגרור 50% אובדן הכנסות למדינה ממס הקניה של רכבים אלו, בטווח הארוך העליה ברכישת רכבים חדשים ובטוחים לאחר ההנחה תפצה על אובדן ההכנסה", הוסיף חבר הכנסת.