לייזר אמיתי
לייזר אמיתי צילום: באדיבות המכללה
אזכרה במלאת 18 שנים להירצחה של מירי אמיתי הי"ד בפיגוע האוטובוס בכפר דרום נערכה השבוע במכללה האקדמית ''חמדת הדרום''.

אמיתי, בוגרת המכללה, מורה ואשת חינוך, נרצחה בגיל 35 והותירה הורים, אחים ואחיות, בעל וארבעה ילדים. בפיגוע האוטובוס נרצח גם גבריאל ביטון ונפצעו מספר ילדים.

הטקס במכללה כלל חלוקת מלגות לזכרה של אמיתי. רב המכללה שמעון אמור שהכיר את מירי באופן אישי, דיבר בנרגשות על עולמה הרוחני והחינוכי דרך מדרשים וקווים לדמותה.

נשיא המכללה, פרופ' שאול קרקובר, ציין בדבריו את החשיבות של קידוש השם - מסירותו של היהודי לעיקרי אמונתו ואת נכונותו למות כדי לקדש שם שמיים.

"גם תקומתה של מדינת ישראל והחיים בה הם קידוש השם של הפרט והכלל ובוודאי לכל אותם שמתגוררים מעבר לקו הירוק ומלמדים בה כפי שמירי הי"ד יישמה במגורים ולימודים בחבל ארצנו, גוש קטיף", אמר קרקובר.

עטרה אדלשטיין, חברה של משפחת אמיתי, העבירה לסטודנטיות שיעור מרתק בנושא "הנני"- מילה המופיעה פעמים רבות במקרא כהתייצבות של אדם לקריאה המופנית אליו וכהבעת נכונות מצדו להירתם למשימה, תוך חיבור לדמותה של מירי באמצעות שירה, מקורות במקרא וקווים לדמותה.

לייזר אמיתי, בעלה של אמיתי, סיפר בטקס על אישיותה המיוחדת: "מירי למדה והתחנכה במוסדות חינוך רגילים, חיה חיים רגילים, אבל היא הייתה מחנכת מדהימה שכל שיעור ושיעור שלה היה שיעור לדוגמה שכלל השקעה אין סופית. היה חשוב לה להמחיש לתלמידיה את החומר הנלמד ולהעניק להם חווית לימודים משמעותית. מירי ראתה רק את הטוב בתלמידים, לא התמקדה בקושי, בחסר ותמיד מצאה את המילה הטובה והמעודדת. הייתה מלאה באהבה וחסד ולעולם לא ביקרה איש".

לייזר בחר בהחלטה משותפת עם נשיא המכללה לשעבר, פרופ' אבי לוי, להנציח את זכרה של מירי ז"ל במכללת חמדת הדרום, על ידי הענקת מלגות לסטודנטיות מצטיינות.

ד"ר אורלי קולודני חילקה את המלגות בהתרגשות רבה תוך מתן הסבר ופירוט על הצטיינותן של כל זוכה וזוכה והחיבור לפועלה של מירי בעשייתה החינוכית. הוריה של מירי ז"ל, זבולון ונעמי בינה, ביחד עם בתם הילה אלול, שאף זכתה להיות בוגרת ''חמדת הדרום'' וכיום עוסקת בחינוך בדימונה, התרגשו מאוד למשמע הדברים במהלך כל הטקס ובירכו את המלגאיות, להמשיך להצטיין ולעסוק בעשייה חינוכית מבורכת לטובת כלל עם ישראל.

פיגוע ''אוטובוס הילדים'' בכפר דרום אירע ב-20 בנובמבר 2000. מחבלים הניחו מטען חבלה שהתפוצץ וגרם למותם של שניים מתושבי כפר דרום, גבריאל ביטון ומרים אמיתי. ילדים רבים נפצעו, שלושה מהם - תהילה, אורית וישראל לבית משפחת כהן, איבדו את רגליהם בפיגוע.