המטרה בפריז: פגישה עם פוטין

ראש הממשלה, ששקל לא לצאת לפורום פריז, החליט לצאת לבירת צרפת ואנשיו ינסו לקבוע פגישה עם נשיא רוסיה בשולי האירוע.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' בכסלו תשע"ט

המטרה בפריז: פגישה עם פוטין-ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ימריא הערב (מוצ"ש) לצרפת שם יטול חלק בפורום פריז לשלום.

מדובר במפגש בו יטלו חלק עשרות מנהיגים מרחבי העולם. נתניהו קיווה לקיים בשולי הפורום פגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לראשונה מאז הפלת המטוס הרוסי על ידי צבא סוריה, לאחר תקיפה ישראלית שבוצע במדינה.

לשכתו של נתניהו קיימה באחרונה מגעים אינטנסיביים עם לשכתו של הנשיא הרוסי אך לא הצליחה לקבוע את המפגש. גורמים ברוסיה אף טענו שפוטין אינו מעוניין לקיים מפגש כזה.

השניים אמנם שוחחו בטלפון מספר פעמים מאז התקרית, אך בממשל הרוסי סירבו לקבוע פגישה אישית בין שני המנהיגים.

גורם מדיני בכיר אמר לפני שבועיים בשיחה עם תא הכתבים המדיניים כי קיימת סבירות גבוהה שהפגישה תתקיים בפריז, אך הודה שלא הושג אישור רוסי לקיום הפגישה.

נזכיר כי במהלך השבוע שקל נתניהו לבטל את יציאתו לפריז לאחר שהצרפתים, המעוניינים שהפוקוס יהיה על אירועי הועידה ולא על המתרחש סביבה, ביקשו מראשי המדינות המשתתפים בה שלא לקיים פגישות מדיניות בשולי הועידה, כפי שנהוג באירועים מסוג זה.

הם אף דאגו שהאולם בו מתקיימת הועידה יהיה כזה שלא יאפשר קיום מפגשים בארבע עיניים בחדרים צדדיים.

נתניהו, שמשתדל לנצל כל יציאה מגבולות לישראל לשיח מדיני, שקל את כדאיות היציאה להשתתפות באירוע שהתועלת שלו ליחסי החוץ של מדינת ישראל עלולה להיות פחותה.

אחרי שורה של התייעצויות, ולאחר שהצרפתים הסירו את התנגדותם לקיום מפגשים בין מנהיגים בשולי הועידה, החליט ראש הממשלה לצאת לפריז שם ישהה יומיים. בזמן היעדרותו ימלא את מקומו בישראל השר זאב אלקין.